Slunce deset dní před koncem prázdnin předvedlo svou sílu. Teploty se v pondělí šplhaly ke čtyřicítce. Pro některé lidi to už bylo k nesnesení.

Horko zaskočilo zahraniční dobrovolníky, kteří přijeli pomáhat s obnovou Chráněné krajinné oblasti Pálava na Břeclavsku. Hrabání sena, pálení pokácených dřevin a další práce někteří vzdali. „Angličané byli v takovém šoku, že odjeli domů," oznámila Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

Brňané se před vysokými teplotami ukrývají v bazénech. „Poslední dva dny je koupaliště úplně plné. Jakmile teploty překročí třicítku a navíc je jasná obloha, máme plný bazén návštěvníků," informovala obsluha Koupaliště Brno a Fun Parku Brno v Králově Poli Veronika Marková.

Další hledají chládek v jeskyních. „Především prohlídku Punkevních jeskyní je potřeba objednávat několik dní dopředu. V takovém horku nemáme o návštěvníky nouzi a volná místa bez objednání se najdou jen ráno nebo brzo dopoledne," potvrdil Petr Zajíček ze Správy jeskyní Moravského krasu.

Hrozba pro vlaky

Vysokými teplotami trpí vlakové koleje, které se teplem roztahují. Správa železniční dopravní cesty tak zpomaluje některé vlaky. „Traťmistři posuzují, které úseky můžou být nebezpečné a vlaky by na nich mohly vykolejit," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Vlaky podle něj zpomalují místy i na polovinu rychlosti. „Jedná se ale jen o krátké úseky, desítky metrů. Omezení rychlosti navíc trvají třeba jen hodinu," upřesnil Halla.

Afrika v jihomoravském kraji: padly všechny rekordy.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!