„První sokolí mládě jsem viděl koncem minulého týdne. V neděli se mi pak podařilo na vzdálenost několika set metrů natočit v hnízdě všechna čtyři,“ řekl René Bedan, který Deníku poskytl unikátní záběry.

V Moravském krasu se léta věnuje pozorování a mapování výskytu těchto dravých ptáků. Podle odečítacích kroužků u dospělé samice to podle něj vypadá na kus, který v krasu zahnízdil před pěti lety. „Přiletěla tehdy z Maďarska. Detailní záběr z fotopasti ale ještě nemám,“ poznamenal.

Druhý pár sokolů se usadil na Býčí skále. Do hnízda však stejně jako loni není vidět. „Na Býčí skále zahnízdil druhý pár sokolů později. Mláďata se budou podle všeho líhnout až začátkem května. Loni jsme tam jediné mládě viděli až těsně před vylétnutím. Mladí sokoli opouštějí hnízdo po více než měsíci od vylíhnutí,“ upřesnil Bedan.

Zákaz vstupu

Třetí pár kriticky ohroženého dravce monitoruje poslední měsíc také v nové lokalitě na Brněnsku. Sokoli tam na skále ale zatím nezahnízdili.

Okolí Býčí skály v Moravském krasu a sousední jeskyně Kostelík je kvůli hnízdění sokolů od poloviny března do poloviny června obehnáno páskami a cedulkami se zákazem vstupu v několika jazycích. Nechybí ani upozornění na zákaz používání dronů. „Nedávno jsme tam zastihli cizince, který šel cestou necestou. Moc se omlouval, že zákaz porušil. Jedna rodinka pak podlezla pásky a chtěla k jeskyni Kostelík. Tam sice bezprostřední rušení sokolů až tak nehrozí, ale přesto je tam viditelně zakázaný vstup. Někteří lidé to ale zkoušejí,“ informoval za stráž přírody Moravského krasu Radovan Mezera s tím, že většinu podobných přestupků i v minulosti řešili ochránci přírody domluvou.

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. Loni opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Maximální rychlostí při letu střemhlav až 390 kilometrů v hodině představuje sokol stěhovavý zřejmě nejrychlejšího živočicha v současné přírodě.