Horečka, bolest kloubů, únava. Mirka Šillerová se pokoušela s příznaky virózy bojovat dva dny. „Třeštila mi hlava, bolest jsem cítila i v krku, nedalo se to vydržet. Nakonec jsem musela k lékaři, který mi nařídil klid na lůžku,“ řekla. Podobně nemocných na jižní Moravě přibývá. Více je i vážných případů chřipky. Hrozí epidemie.

Státní zdravotní ústav zaznamenal v republice od začátku sezony už devětatřicet pacientů s těžkým průběhem chřipky. „Sedm lidí infekci podlehlo. Jde o nastupující epidemii,“ upozornila začátkem týdne za ústav Martina Havlíčková.

Nemocnost akutními respiračními chorobami narostla i podle krajských hygieniků. „Nakažených je nyní 1386 lidí na sto tisíc obyvatel. Výskyt chřipky je zatím sporadický,“ informovala začátkem týdne Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Respirační onemocnění a chřipka

Lidí s virózami podle hygieniků v porovnání s předchozím týdnem přibylo. Nakažených je nyní v Jihomoravském kraji přibližně 1386 lidí na sto tisíc obyvatel.
Státní zdravotní ústav zaznamenal 39 těžkých případů chřipky. Sedm lidí na následky nemoci zemřelo.
Mezi nejčastější příznaky chřipky patří vysoké horečky, bolest kloubů a hlavy, celková únava nebo bolest v krku. Nejlepší léčbou je klid na lůžku, dostatek tekutin a snižování teplot.

První případ chřipky u jednoho z pacientů zjistil v pondělí brněnský praktik Tomáš Klobas. „Mohlo jít o jednu z prvních vlaštovek epidemie. Typická je schvácenost, bolesti kloubů a horečka. Ideálním lékem je klid na lůžku, paralen a dostatek tekutin. Do konce ledna je také nejzazší čas na očkování, zájem je ale průměrný,“ uvedl Klobas.

Více pacientů s nemocemi horních cest dýchacích má v těchto dnech i praktický lékař Ivo Procházka z Jedovnic na Blanensku. „Oproti období před čtrnácti dny jich výrazně přibylo. Zhruba o polovinu. Jedná se o virózy. Co se týká chřipky, zatím jsme tu neměli ani jeden případ se všemi příznaky,“ vyjádřil se lékař.

Jak už Deník Rovnost informoval, nemocní často volají sanitku jen kvůli lehčím virózám. Problém podle mluvčí krajských záchranářů Michaely Bothové přetrvává i nyní. „I když je viróza nepříjemné onemocnění, většinou léčba nevyžaduje zásah záchranářů. Místo volání na tísňovou linku doporučujeme poradit se s lékařem,“ vysvětlila mluvčí.

Závažná mohou podle ní být respirační onemocnění hlavně u chronicky nemocných, starších lidí nebo těhotných žen. „Tito lidé by se měli vyhýbat místům s vysokým rizikem nákazy a nepodceňovat očkování,“ vzkázala. Více lidí může onemocnět s nadcházejícími mrazy.

Podle Procházky bude přibývat nachlazených. Situaci s chřipkou ale nízké teploty nezhorší. „Pro chřipku je totiž ideální teplota mírně nad nulou,“ tvrdí.