„Jsem ze starší generace, učili mě chodit ke každým volbám. I když musím pokaždé do zdejší volební místnosti šplhat do schodů. Volby jsem nechtěla vynechat ani letos, nějakým Covidem se odradit nenechám,“ řekla.

Mezi prvními odvolil ve Velaticích na Brněnsku lidovecký kandidát na hejtmana a místní starosta Jan Grolich. S předvolební kampaní je nadmíru spokojený. „Volební výsledky budou kvůli koronaviru hodně nepředvídatelné, ale věřím, že máme velkou šanci vyhrát. Cokoliv od osmnácti procent výš beru jako úspěch. Doufám, že k volbám přijde třicet procent voličů,“ sdělil Grolich po vložení hlasovacího lístku do volební urny.

Online reportáž

Ve čtyři hodiny odpoledne vhodil obálku do volební urny v brněnských Židenicích stávající hejtman za ANO Bohumil Šimek.

Před pátou odpoledne měl odvoleno lídr kandidátky občanských demokratů na jihu Moravy Jiří Nantl, který hlas odevzdal na brněnské základní škole Úvoz.

Očekává vyrovnané volební výsledky bez jasného vítěze. „Tím, že je politická scéna roztříštěná, pochybuji, že bude mít některá strana výrazně víc přes dvacet procent. Mohli bychom se pohybovat v pásmu patnácti až dvaceti procent, což za jistých okolností může znamenat i vítězství. Budu považovat za úspěch, pokud bude výsledek podobný tomu, jaký jsme měli v komunálních volbách v Brně před dvěma lety,“ okomentoval Nantl.

Volby z auta před brněnským výstavištěm.
Historický moment. Podívejte se, jak Brňané v karanténě volí přímo z auta

Kromě nových krajských zastupitelů vybírají Brňané v pátek a v sobotu také nového senátora pro okrsek Brno- město číslo 60. Na místo Zdeňka Papouška je jedenáct kandidátů.

Páteční účast voličů ve volbách do krajského zastupitelstva v Jihomoravském kraji kopíruje čísla z krajských voleb v roce 2016. Tehdy do páteční deváté hodiny večer rovněž přesáhla účast dvacet procent voličů. Letos jde o číslo 21,82. V roce 2016 pak celkově v krajských volbách odevzdalo svůj hlas 36,84 procent voličů.

K páteční deváté hodině večer v Jihomoravském kraji ve volbách do krajského zastupitelstva odvolilo 21,82 procent voličů. Nejpilnější byli Brňané, těch přišlo k volebním urnám až 28,48 procent. Naopak, nejméně voličů vyrazilo v pátek k urnám v Hrušovanech nad Jevišovkou, 15,29 procent.

Volit přišel i nejstarší občan Branišovic na Brněnsku

K volební urně vyrazil v pátek i nejstarší občan Branišovic na Brněnsku, třiadevadesátiletý Jaroslav Sitar. „Vždy, když ho vidím, mám velký respekt a cítím obrovskou úctu," napsal na sociální síti branišovický starosta Marek Sovka.

Necelých sedm procent voličů odevzdalo svůj hlas do pátečních čtyř hodin odpoledne v krajských volbách na jihu Moravy. Nejpilnější jsou zatím voliči v Brně, kde odvolilo už deset procent.

První hodiny voleb v brněnských volebních místnostech se podle mluvčího brněnských strážníků Pavla Šoby obešly bez jakýchkoliv problémů. Strážníci pouze pomohli důchodci z Líšně najít zapomenutý občanský průkaz. „Jednadevadesátiletý muž jej zapomněl v jedné z líšeňských volebních místností, což zjistil až po návratu domů. Doklad už se ale podařilo najít, takže pán bude mít klidnou noc," zmínil Šoba.

V Zábrdovicích zatím odvolila méně než desetina lidí  

Mnoho lidí tady není. Spíše než klapot nohou se v chodbami Základní školy Vranovská v Brně-Severu plnými nástěnek, tabulek a obrázků rozléhá občasné posmrknutí a spíše než deodoranty vzduch plní pach dezinfekce. Účast u krajských voleb 2020 je v tomto okrsku v pátek večer bídná, "Máme pátou hodinu a zatím přišlo zhruba šest procent lidí. Je to slabé," uvádí předseda volební komise Jindřich Krob.

Volit doposud chodí spíše mladí a lidé středního věku. "Je důležité se účasnit všech voleb. Nejen krajských, ale i komunálních, parlamentních a tak dále. Zastupitelská demokracie je přes všechny krize, kterými prochází stále nejlepší způsob, jak spravovat věci veřejné a spravvat je v dialogu. Doufám, že vyhrají strany, které nejsou populistické, aby ten dialog mohl být věcný a rozumný," popisuje Jednačtyřicetiletý volič Jiří Honzírek.

Dosavadní slabá účast však ještě neznamená fiasko. Volby pokračují až do sobotního odpoledne. "Je možné a doufáme, že se účast zvedne," doplňuje Krob.

Online reportáž