Překvapení. Tak hodnotí politologové Taťánu Malou z Lelekovic na Brněnsku na prvním místě jihomoravské kandidátky hnutí ANO.

Jasno už mají i občanští demokraté. K letošním říjnovým volbám do poslanecké sněmovny je povede jejich předseda Petr Fiala z Brna. Kromě komunistů další strany zatím nemají definitivně jasno.

Politologa Lubomíra Kopečka výběr Malé na první místo kandidátní listiny překvapil. „Předpokládal jsem, že ANO představí někoho známějšího. Minule to byl Martin Stropnický, který je mnohem populárnější. Proti dřívějším volbám změnili strategii. Volba Fialy u občanských demokratů je očekávatelný krok," zhodnotil politolog.

Lídři kandidátek
KSČM: Ivo Pojezný
ODS: Petr Fiala
ANO: Taťána Malá
Pravděpodobní lídři:
KDU-ČSL a STAN: Jiří Mihola
TOP 09: Vlastimil Válek
ČSSD: Bohuslav Sobotka

Pro Taťánu Malou jde o první volby do sněmovny. „Mým cílem je vyhrát, ale nepřeceňujeme průzkumy. Letos to bude velmi těžké," prohlásila krajská předsedkyně hnutí Malá. Na kandidátce ji následují současní poslanci Karel Rais z Brna a Miloslav Janulík z Valtic na Břeclavsku. ANO a ODS se tak s hotovými kandidátkami připojily ke komunistům, kteří své koně do volebních závodů vybrali jako první. Do voleb je povede Ivo Pojezný z Kyjova na Hodonínsku.

Fialu v ODS doplní předseda regionálního sdružení Pavel Blažek a starosta Mikulova na Břeclavsku Rostislav Koštial. „Zvolili jsme prvních devět jmen, další ještě doplníme," sdělil krajský manažer ODS Michal Pátek.

Sociální demokracie a TOP 09 ještě hotovou kandidátku nemají. Lidovci dosud ladí dohodu s hnutím STAN a seznam kandidátů ještě neuzavřeli. První dvě místa zřejmě obsadí poslanec Jiří Mihola z KDU-ČSL a Jana Krutáková za STAN.

Podle posledního průzkumu volebních preferencí agentury Sanep je ve vedení hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta hlasů, druhá je ČSSD s podporou necelých šestnácti procent voličů. Za nimi stojí KSČM s necelými třinácti procenty.