"Mám radost z výsledků. Dostavila se obrovská úleva. Nejen proto, že se novou hlavou státu stal kandidát, kterého jsem podporovala, ale i díky domu, že končí nepříjemné emočně vypjaté předvolební období," uvedla hustopečská statostka Hana Potměšilová.

Oproti prvnímu kolu je to změna. Před dvěma týdny byl totiž v Hustopečích o více než procento úspěšnější Babiš. Tehdy nasbíral o více než sto hlasů voličů více. K urnám přišlo v Hustopečích ve druhém kole skoro dvaasedmdesát procent voličů, o více než dvě procenta více než v prvním.

V tomto týdnu ve městě, a nejen v něm, vyvolalo vlnu reakcí prohlášení hustopečské neziskové společnosti Girasole, která pečuje o nemocné a umírající pacienty v regionu.

Představitelé organizace dali najevo, že nechtějí být spojováni s agresivní prezidentskou kampaní a Nadaci Agrofert, jež patří do holdingu prezidentského kandidáta Andreje Babiše, a vrací tří set tisícový dar na svou činnost.

Později Girasole poslalo nadaci zpět všechny dotace i z roku 2016, v celkové výši 657 tisíc korun. Jak už Deník informoval, mezi lidmi krok zvedl velkou vlnu podpory a Girasole jako náhradu poslali za pár dní skoro pět milionů korun.

"Ze všech faktorů, které tady působily, tohle byla velmi okrajová věc. Určitě to ve veřejném prostoru rezonovalo mnohem méně, než co se dělo třeba kolem Babišova výroku ohledně nepomoci členským státům NATO, nebo debata ohledně toho, jakou vede kampaň," řekl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Podle něj dává jistou logiku, aby dané téma více rezonovalo tam, kde nezisková organizace sídlí, ale doložit se to nijak nedá.