S bojem měla od ledna pomoct změna zákona o sociálních službách. Na jižní Moravě však zavřela jen jedna ubytovna a kraj zahájil tři správní řízení. „Penzion Jiřinka v brněnských Řečkovicích dostal pokutu 150 tisíc. Další provozovatel se proti sankci odvolal a třetí případ stále prošetřujeme," shrnula Libuše Holasová z oddělení sociálních služeb krajského úřadu.
O jaká zařízení se jedná, nemohla kvůli vyšetřování sdělit. Podle informací Rovnosti je jedno z nich v Brně. „Každopádně jsme ve všech odhalili závažná porušení zákona," doplnila Holasová.
Tamní provozovatelé například přivazovali lidi k nábytku nebo po nich chtěli za pobyt neúměrně vysoké částky. Navíc klientům služby poskytují nelegálně, bez registrace u krajského úřadu a často bez odborného dohledu lékařů. Tím se vyhýbají kontrolám, krajští úředníci do zařízení nemůžou ani vstoupit.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce situaci zlepšit. Plánuje pokutu za provozování nelegální sociální ubytovny navýšit z jednoho milionu na dva. „Cílem je odradit lidi od nekalých praktik. Výše pokuty musí být tak velká, aby se takové jednání nevyplácelo," vysvětlil Jiří Vaněk z ministerstva.
Podle brněnského advokáta Richarda Nováka ale navýšení sankcí bude mít opačný účinek. „Efektivnější je vymáhat menší pokuty opakovaně, jejich zvyšování vede k obcházení zákona. Příště si službu provozovatel rozjede na cizí jméno, popřípadě tak vysokou částku nezaplatí a vyhlásí bankrot. Pokuta je poté nevymahatelná a penzion založí jen o pár ulic dál," zdůraznil.
Zrušit zařízení ale krajský úřad nemůže právě proto, že není registrované. „Takže se ani nedá odhadnout, jestli některé další penziony činnost ukončí. Nehlásí nám to. Stále jich je ale v kraji deset. Jedno skončí a vyrojí se další," posteskla si Holasová.
To je případ i nelegální ubytovny v Kunštátě. Provozuje ji opět Chrystyna Černejová. Ta loni po kontrole ombudsmanky Anny Šabatové zavřela jedno centrum, další ale otevřela jen o několik ulic dál. Situaci teď řeší policie. „Černejovou nyní stíháme za neoprávněné podnikání," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek. S Černejovou se redakci nepodařilo včera spojit. Měla vypnutý telefon.
Ani policie nelegální penziony rušit nemůže, proti provozovateli pouze zahájí trestní řízení. I proto se Šabatová snaží o nápravu. „Pokuty nestačí, je třeba snížit poptávku po nelegálních službách. Požádali jsme vládu o další opatření," uvedla Marie Lukasová z kanceláře ombudsmanky.
Podle ředitelky domova důchodců Nopova v Brně Zdenky Čillíkové je nejjednodušší usnadnit registraci. „Tedy pokud provozovatelé mají zájem. Ne všechna zařízení jsou totiž špatná a s postranními úmysly. Jen využívají díry na trhu. Je ale pravda, že na nás vrhají špatné světlo," zhodnotila ředitelka.