Ani teplota deset nad nulou neodrazuje lidi od nedělní návštěvy zahrady zámku v Lysicích na Blanensku, které se po dlouhých měsících opět veřejnosti otevřely 17. dubna. „Včera přišlo jenom patnáct lidí. Dnes už nějakých 120,“ říká pokladník Dominik Fadrný.

Návštěvníky zahrady tvoří především rodiny s dětmi a starší generace, které se vydaly protáhnout si nohy. Nejoblíbenější atrakcí jsou zámecké labutě. Pozornost si vyloženě užívají. Naparují se, natahují krky, třepotají křídly. Děti jsou u vytržení. „Stačilo, Marunku, už jedly dost,“ dělá na plavovlasé děvče v červené čepici tytyty máma.

Kromě labutí je však většina zahrady stále v zimním spánku. Sem tam však návštěvníkům nabídne pohled na barevné ostrůvky jara. „To je krásné. Co je to za rostlinu?“ ptá se postarší paní svého muže, klaníc se s mobilem v ruce nad jedním z takových ostrůvků.

„Hmmm,“ odpovídá zahloubaně muž, načež netrpělivě zadupe. Partnerka signál pochopí. Vane totiž studený vítr, který nevelkou vrstvou oblečení propluje jako pstruh rybníkem. Záchrana je však nedaleko. I proto se většina návštěvníci zámeckého areálu nezdržuje v zahradě, nýbrž kolem okénka s kávou, čajem a grogem.