Zájemce o byt zaplatil na zahraniční bankovní účet dopředu tři měsíční nájmy i údajné celní poplatky a pojištění. Na policii se obrátil, až když nedostal klíče od bytu a údajného vlastníka ani internetový realitní portál nemohl zkontaktovat. „Pachatel bude pravděpodobně ze zahraničí, takže pátrání po něm bude náročnější. Podvody podobného typu jsou ale celkem běžné, nejde jen o byty,“ sdělil ve středu Zámečník.

Rady policie
-vyžadovat osobní setkání nájemcem i se svědkem
-kontrola vlastníka v katastru nemovitostí
-požívat české bankovní účty
-dojednat smlouvu písemně s ověřením osobních údajů
-při pochybnost raději transakci neuzavírat

Jeho krajským kolegům zabývajícím se hospodářskou kriminalitou se podařilo dopadnout dvě velké ryby na přelomu roku. Ženu, která slibovala i pomoc s nájemními smlouvami a z lidí vylákala více než čtyřiadvacet milionů korun. Krátce předtím si policisté došlápli na muže, který získal přes šest milionů od klientů, kteří si chtěli koupit či pronajmout byt. „Při jakýchkoliv pochybnostech se většinou vyplatí transakci neuzavřít,“ uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Zámečník radí, aby si zájemci ověřili v katastru nemovitosti skutečného majitele bytu. „Případné platby by měli zasílat pouze na české bankovní účty. Jsou totiž dohledatelné, a případy se nám pak daří objasňovat,“ přiblížil policejní mluvčí.

Ve stanici Hodonín začíná oprava výpravní budovy.
V Hodoníně začíná oprava výpravní budovy železnice. Bude bez omezení provozu

Jednatelka Reality Gaia Markéta Kolaciová upozorňuje také kvalitu nájemních smluv, které mnohdy hraničí i s neplatností. „Smluvní strany si mnohdy stáhnou zdarma vzor smlouvy z internetu v domnění, že pro jejich účely je dostačující. Ve většině případů jsou ale velmi strohé, neošetřují třeba řešení oprav či výpovědní důvody,“ uvedla jednatelka.

Zároveň dodala, že zájemci o nájem, tlačeni mnohdy tíživou životní a finanční situací, kteří chtějí ušetřit na službách realitní kanceláře, tak přijdou v konečném výsledku o daleko více peněz, než by zaplatili za zprostředkování nájmu. „V horším případě mohou přijít i o samotnou střechu nad hlavou ztrátou nájmu,“ doplnila makléřka.

Prohřešky u koupi či pronájmu bytů ústí i v občanskoprávní spory. „Hodně klientů se na nás obrací s tím, že se jim při neuzavření kupní smlouvy nevracejí rezervační poplatky,“ řekla Eva Jurčíková z advokátní kanceláře Vaše nároky.cz.