Černé protihlukové stěny jsou už vyzdobené barevnými prvky. Na nezanedbatelné části nových ploch pak ve spolupráci města, železničářů a lidí z graffiti komunity vzniká řízené graffiti. V těchto dnech se jedno streetartové dílo aktuálně dokončuje na zdi mezi adamovským vlakovým nádražím a tamní zastávkou.
Dominuje mu silueta obřího mloka. Návrh a provedení je v režii umělců ze skupiny Malujeme jinak. „Řízené graffiti a street artová výzdoba má za mě na těchto exponovaných plochách smysl. Je to mnohem lepší než počmáraná zeď, která by čistá určitě dlouho nevydržela. V nejbližší době dojde ještě k doplnění barevných siluet na připravené podkladové plochy u několika podjezdů pod tratí. Řešíme také vyzdobení podchodu u městské společnosti Adavak,“ sdělil adamovský starosta Roman Pilát.
Zmíněná výzdoba ploch v okolí železnice je v režii Správy železnic. Stejně jako osázení zelení u dalších rozhlehlých stěn u trati ve městě. Jak obrostou, tak rostliny zamezí na těchto plochách nekontrolovatelnému sprejování. „Spolupracujeme se spolkem Barvou proti šedi, kdy nabídneme plochy podchodů a spolek navrhne streetartovou výzdobu, která akcentuje kulturní nebo zeměpisné tradice. Nově je tímto způsobem vyzdoben podchod pro pěší v zastávce Bílovice nad Svitavou a připravujeme také výzdobu podchodu v zastávce Blansko město,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová
Adamovští nedávno dokončili také malby na novém podjezdu pod tratí u tamních adamovských kurtů. Jsou na nich regionální motivy. „Většina lidí to ocenila, i když nějaké negativní reakce jsem také zaznamenal. Někteří místní krátce po dokončení rekonstrukce koridoru nadávali na šedý beton a tmavé protihlukové stěny. Ty už mají grafické prvky, část šedých zdí zaroste vysazenou zelení, část pak pokryje řízené graffiti. Myslím si, že to to vypadá pěkně a část kritiků už to také vidí jinak,“ dodal Pilát.