Podle vedoucího odboru kanceláře tajemníka Jiřího Kučery zavedení tohoto systému na radnici chystali už delší dobu. „Bereme to jako službu veřejnosti. Chceme tak lidem usnadnit komunikaci s úřadem. Na stránkách města v telefonním seznamu snadno zjistí, jestli je daný úředník na pracovišti. To minimalizuje možnost, že přijdou na úřad a uvidí jen zamčené dveře, protože úředník je například na dovolené," řekl Kučera.

Pokud pracovník městského úřadu projde čipovým terminálem u vchodu radnice, rozsvítí se u jeho jména na internetových stránkách zelené kolečko. Nemusí být přímo v kanceláři, ale na pracovišti je k zastižení. Pokud je puntík červený, může být například u lékaře, na dovolené nebo na služební cestě. Detailnější rozlišení důvodu nepřítomnosti zatím v systému nefunguje a není ani v blízké budoucnosti v plánu.

Propojení systémů

Podobný systém využívá například i Krajský úřad v Brně, u kterého se Blanenští částečně inspirovali. „Na našem způsobu jsme začali pracovat na jaře. Jedná se vlastně jen o softwarové propojení našeho vnitřního systému, který monitoruje pracovní dobu, a našich webových stránek. Tam nastal menší problém, protože se jedná o dva různé systémy od různých firem. Ale nakonec se to našim technikům podařilo vyřešit a vše funguje tak, jak má," dodal Kučera.

Boskovičtí zatím nic podobného nechystají. „Aktuálně podobný systém nenabízíme. Ani jsme o žádném neuvažovali. Neustále se ale snažíme vylepšovat naše webové stránky, takže je možné, že v budoucnu něco takového zavedeme," uvedl tajemník boskovické radnice David Škvařil.

DOMINIK ABSOLON