"Pan Zindulka byl jedním z předních herců našeho divadla, kde působil od roku 1994," uvedl Procházka. Loni v květnu Zindulka převzal cenu za celoživotní přínos českému humoru v rámci jubilejního festivalu Komedy Fest Plzeň. Před třemi lety na jevišti Národního divadla v Praze obdržel prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Stanislav Zindulka se narodil roku 1932 v Jilemnici. Od dětství měl vztah k divadlu. Vystudoval DAMU v Praze. Po ukončení vysoké školy působil v divadle Hradci Králové a v Divadle bratří Mrštíků. Zde působil až do konce 80. let a vytvořil zde téměř stovku rolí různého rozsahu i charakteru. Vyučoval rovněž na brněnské konzervatoři, k jeho žákům patřili Libuše Šafránková, Dagmar Veškrnová, Oldřich Kaiser nebo Vladimír Hauser.

Do Prahy až v 57 letech

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin však považoval to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze. Na otázky, proč do metropole odešel tak pozdě, odpovídal, že se necítil do té doby dost zralý. Obrat podle něho způsobila role "srágorky" vedle Heleny Růžičkové v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Nejdříve nastoupil do Městských divadel pražských a pak přešel do Divadla Ká, které posléze zaniklo. Zakotvil v Činoherním klubu. Role Maxe Silvermana ve hře Herba Gardnera Sbohem je považována za to nejlepší, co v Praze v divadle udělal.

Hovoří se o něm jako o "velkém herci malých rolí." Do povědomí diváků se zapsal zejména svou rolí Josefa Pumplně v televizním seriálu Vlak dětství a naděje.

Objevil se v mnoha filmech, vedle oceňovaného Babího léta, kde si zahrál s dalšími významnými herci své generace - Vlastimilem Brodským a Stellou Zázvorkovou. Hrál také například ve snímcích Konec básníků v Čechách, Učitel tance, Báječná léta pod psa, Anděl Páně nebo Odcházení. Naposledy hrál ve filmu Narušitel režiséra Davida Baldy, který byl do kin uveden letos v lednu. Kromě spousty divadelních rolí si Zindulku pamatují televizní diváci ze seriálů Bylo nás pět, Hříchy pro pátera Knoxe nebo Četnické humoresky.