Úřední veterinární lékaři dostali podnět ke kontrole od policie. Ta totiž vyšetřuje chovatele prasat, který je momentálně ve vazbě. „Pravděpodobně v důsledku toho někdo několik dní prasata nekrmil a nestaral se o ně. Některá uhynula, jiná byla apatická a nereagovala. Podlaha kotců byla pokrytá vrstvou neodklizených výkalů, znečištěná byla také prasata,“ popsal mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Státní veterinární správa určila, že náhradní péči o zvířata má zajistit městský úřad v Bučovicích. „Neprodleně jsme zajistili krmení a také okamžitou likvidaci desítek uhynulých kusů. Následně jsme požádali veterinární správu o metodiku, jak postupovat dál. Prasata jsou stále na místě, ale už žijí v lepších podmínkách, nicméně to stále není ideální. Je jich víc, než by dané ploše odpovídalo,“ vysvětlil starosta Bučovic Jiří Horák s tím, že už podali také trestní oznámení na týrání zvířat ke státnímu zastupitelství.

Také státní veterinární správa podala podnět na zahájení správního řízení s chovatelem pro týrání zvířat. „Hrozí mu až půlmilionová pokuta, popřípadě může být věc kvalifikována jako trestný čin,“ dodal Vorlíček.

Dosud uhynulo nebo muselo být utraceno dalších asi šedesát kusů prasat.