Přitom do Bzence nejel zrovna kvůli vítězství. „Na soutěž jezdívám se studenty z naší školy. Přitom jsme si řekl, že když už sem jedu, tak se zúčastním taky, a to v kategorii Elite,“ připomíná pedagog praktické výuky na Střední zahradnické škole v Rajhradě.

Zatím na šampionátu dosáhl nejvýše na pátou příčku. Tentokrát mu svědčilo počasí a střihání mu šlo ve vinici pěkně od ruky, přesto ho zlaté umístění překvapilo. „Vyhlašování prvního místa bylo napínavé. Bylo to překvapení a měl jsem velice příjemné pocity, když jsem pak uslyšel své jméno,“ říká Schoř, který kromě prvenství v hlavní kategorii přiveze škole i juniorské stříbro.

A to díky studentce rajhradské školy Kateřině Janů, která skončila druhá. Přípravou na nejvyšší posty byl trénink v doma ve vinici i stříhání se svými svěřenci při výuce. A samozřejmě precizní výkon ve Bzenci, kde Schoř získal 124 bodů ze 125. A kam vystaví vítěz nové zlaté nůžky? „Do vinného sklepa. Budou k vidění u posezení,“ přibližuje šampion.

Oslavy plánuje jen střídmé, ale s nezbytným přípitkem. U Bzence měl za úkol prořezávat keře odrůdy rulandské bílé, má ale i oblíbenější sorty. „Co se týká prací ve vinohradě, tak se mi líbí zweigeltrebe. Doma mu říkáme poslušňák, protože jak ho nasměrujete nahoru, tak krásně drží. Nerozlézá se příliš do boku tak, jak například rulandské modré nebo chardonnay,“ svěřuje letošní vítěz řezu.

Ten ve svých vinicích v Syrovicích a Dolních Kounicích pěstuje především svatovavřinecké, večerku neboli veltlínské červené rané či chardonnay, ale i další odrůdy. Rád se podívá také na to, jak vypadají vinohrady v zahraničí, například ve Francii, na Slovensku, v Maďarsku a v Itálii nebo jak se rozvíjí vinohradnictví v Polsku.