Podstatou chytré karantény je zjištění přesného pohybu nakaženého za posledních pět dnů. Poslouží k tomu údaje z jeho telefonu a platební karty. K získání dat musí dát hygienikům nakažený souhlas. Na jejich základě poté budou pracovat se vzpomínkovou mapu, která pomůže nakaženému vybavit si a zjistit od něj, s kým byl na různých místech v osobním kontaktu. „Data jsou určena výlučně pro účely chytré karantény a vytvoření vzpomínkové mapy je vždy podmíněné výslovným souhlasem nakaženého. Auditorská firma pak dohlíží na to, že data nejpozději do šesti hodin od udělení souhlasu, reálně ale hned po hovoru, smažeme,“ uklidnil Ondřej Tomas ze společnosti CleverMaps, která za projektem ve sdružení Covid19cz stojí.

Dvě silnice z Jaroslavic do Rakouska zabezpečila policie proti volnému přejíždění dopravními značkami a betonovými jehlany.
Místo karantény do zahraničí. Lidé se snaží nelegálně přejíždět hranice

Hygienici lidem, u kterých vyhodnotí, že mohou mít kvůli osobnímu kontaktu potencionálně nákazu, nařídí krátkodobou karanténu. Za několik hodin jim přijede odebrat vzorky odběrový tým. Pozitivně otestovaní lidé budou mít nařízenou domácí karanténu, případně se budou léčit. Celý postup se poté zopakuje u nově zjištěných případů, u kterých hygienici budou mapovat jejich pohyb. Naopak při negativním výsledku testu lidé opustí izolaci a vrátí se k běžnému životu.

Na chytré karanténě s jihomoravskými hygieniky spolupracuje armáda, která na jih Moravy vyslala pět odběrových týmů. Postupně se přidají i další složky integrovaného záchranného systému. „Odběrové týmy odeberou vzorky u všech, kteří nemají vlastní auto a nemohou jít do odběrového místa, protože nechceme, aby tam jezdili standardní městskou hromadnou dopravou. Pokud budou mít vůz, tak mohou odjet sami na odběr,“ uvedl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Nové video zaměstnanců brněnského dopravního popisuje prevenci proti nakažení novým koronavirem.
Drž si odstup, myj si ruce. Proti koronaviru tančí i řidičky dopravního podniku

Konkrétní prostory nebo místa s větší koncentrací lidé poté od hrozby nákazy vyčistí vojáci ve spolupráci s hasiči. „Tým vydezinfikuje terén, materiál i lidi. Armáda pro pilotní projekt testování vyčlenila dohromady tři sta vojáků, hlavně z vojenského zdravotnického personálu,“ sdělila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková.

Rozruch kolem koronaviru výrazně zvedl zájem o obličejové roušky. Ilustrační foto
Jak naložit s odpadem v karanténě? Všechno dávat do jednoho pytle

Chytrou karanténu tvoří soubor na sebe navazujících opatření, která mají za cíl co nejrychleji izolovat nakažené. „Od rychlého testování nemocných přes přesné a kompletní trasování jejich potenciálních kontaktů za poslední dny, rychlou karanténu potenciálně infikovaných osob, dezinfekci exponovaných míst, kontrolované testování lidí v karanténě až po lékařskou pomoc odpovídající stavu nemocných,“ přiblížila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Online reportáž