Uložený podmíněný trest byl podle Blažka nepřiměřeně mírný. Informoval o tom na sociální síti X. Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, nemůže ale napadené rozhodnutí zrušit.
Deník o případu obsáhle informoval. V postupu trestního soudu byly v kauze „Anička“, jak média případ nazývají, shledány podle ministra závažné vady v dokazování.
„Bylo to v otázce vyhodnocení údajného vyvolání sexuálního kontaktu ze strany poškozené, vyhodnocení následků trestné činnosti, zhodnocení rodinných a majetkových poměrů a osoby obviněného, a rovněž ve vztahu k polehčujícím a přitěžujícím okolnostem,“ sdělil k podané stížnosti mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Jak doplnil, v neprospěch obviněného je stížnost podávána obvykle za situace, kdy je třeba usměrnit rozhodovací praxi soudů tak, jak se ukázalo nezbytné v tomto případě. „Rozhodnutím Nejvyššího soudu na základě stížnosti ministra spravedlnosti v neprospěch obviněného již nemůže být napadené rozhodnutí zrušeno, ale může mít dopad na budoucí rozhodování soudů v obdobných případech,“ poukázal Řepka.
O případu: Půldruhého roku měl muž zneužívat nezletilou dceru své družky. Za znásilnění a zneužití dítěte hrozilo lesnímu dělníkovi z Vyškovska až desetileté vězení. Zatímco u okresního soudu dostal tříletý trest, nedávno mu odvolací soud sazbu významně snížil. Od Krajského soudu v Brně odešel s podmínkou. Několik dní po rozsudku se dívka pokusila o sebevraždu.
Dívku podpořili lidé ve sbírce i formou protestu. K případu vznikla řadu článků i videí. Jedno z nich si můžete pustit zde: