Krádeže věnců, svíček, ozdob či třeba kabelek a různých osobních věcí jsou na hřbitovech ve sváteční období časté. „Naštěstí se ale loňské Dušičky patrně i díky rozsáhlému nasazení hlídek obešly bez větších komplikací," zhodnotil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Kdy se to stalo?

Letošní dny kolem Památky zesnulých však v Brně rozvířila jedna větší krádež, a to na ústředním hřbitově. „Z Brněnska přijela rodina a zjistila, že na hrobě chybí žulová deska. Zloděj jim nadělal osmitisícovou škodu," informoval Ghanem. Zároveň však dodal, že i když se na škodu přišlo včera, mohla se krádež stát už mnohem dřív. Taková zjištění jsou totiž poměrně častá také proto, že spousta lidí chodí na hřbitovy jen jednou za čas.

Svědčí o tom také stav některých míst. „Žádáme nájemce, aby hroby při příležitosti Památky zesnulých upravili a v takovém stavu je udržovali i po svátku," poznamenal ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. Jsou ale i takoví, kteří jezdí do Brna pravidelně. „Alespoň jednou za měsíc nebo za dva se sem vypravím. Porovnat květiny, zapálit svíčku. Chodím sem rád vzpomínat na své předky," řekl například Vladimír Kučera z Břeclavska.

Do kontrol na hřbitovech se letos v Brně zapojí přes dvě stě městských policistů. Jen na ústředním hřbitově jich bude zhruba sto. „Zejména při nočních kontrolách využijí hlídky služební psy, případně také dalekohledy pro noční vidění," uvedl Ghanem. Dodal, že v častých intervalech budou strážníci chodit na pietních místech ve všech částech Brna.

Klasická krádež na hřbitově zpravidla vypadá tak, že si starší člověk odloží osobní věci u hrobu nebo na lavičce. Pak odejde hrob upravovat nebo nabrat vodu do konve či vázy. „Chvíle nepozornosti využije zloděj, který si oběť obvykle předem vytipuje. S ukradenými věcmi, nejčastěji kabelkou, se rychle vytratí," popsal scénář krádeží mluvčí brněnských strážníků.

Bezpečnostní posily chystají všechny větší hřbitovy v kraji. „Zvýšíme počet hlídek u hřbitovů, protože na auta, která jsou u nich zaparkovaná, se často zaměřují zloději," upozornil zástupce vedoucího blanenského územního odboru Policie České republiky Jaroslav Hloušek.

Kromě osobních kontrol strážníky pomáhají také fotopasti. Příkladem je Břeclav. „Zaměříme se jejich pomocí i na správné parkování v okolí hřbitovů," řekl mluvčí břeclavské městské policie Zdeněk Novák.

Fotopast zrušili

Naopak ve Vyškově kameru u hlavní brány hřbitova společně s nastraženou fotopastí ruší. „Nebyli jsme s ní spokojení. Nenašli jsme totiž ideální umístění vzhledem k takovému množství lidí," vysvětlil vedoucí kanceláře vyškovského starosty a tajemník městského úřadu Stanislav Kolařík.

Jedním z mála relativně bezproblémových míst i v období Památky zesnulých je hřbitov v Bučovicích na Vyškovsku. „Snažíme se ale působit preventivně a hřbitov začínáme hlídat s předstihem," řekl velitel tamních strážníků Marek Čulík.

Bez ohledu na počet hlídek je nejsnazší zabránit krádeži vlastními silami. „Důležité je nenechávat věci bez dozoru. A ještě užitečnější je nenosit s sebou cennosti na hřbitov," doporučil mluvčí břeclavských strážníků Novák.