Model a vizualizaci Mehrinu si mohou lidé prohlédnout v prostorách Malého Mehrinu. Ten „opravdový” má stát místo parkoviště naproti hotelu Grand. Kdy jeho stavba začne, není nyní jasné.

I přes menší prostory toho Malý Mehrin pro zájemce nabízí spoustu. „Je to opravdu muzeum kapesního typu, to ale neznamená, že se zde nedají dělat zajímavé věci,” uvedl ředitel muzea Martin Reiner. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky, setkání, besedy, výstavy i programy nejen pro děti.

Brněnské Mendlovo náměstí už zdobí socha s názvem Hrachovina. Vznikla u příležitosti oslav dvoustých narozenin vědce Gregora Johanna Mendela, dělníci však zatím bojují s nerovným podložím.
Přezdívky Hrachoviny z Mendlova náměstí v Brně: přečtěte si, co lidé vymysleli

Přínos muzea uznává i brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Pro Brno je zásadní mapovat a dále prezentovat dějiny města, a dějiny židovské jsou jeho nedílnou součástí. I proto projekt považuji za podpory hodný,” uvedla při zahájení provozu.

Muzeum otevřela výstava Nositelé paměti, která lidem přibližuje příběhy židů na Moravě. „Její nedílnou součástí jsou videa se svědectvím. Aby lidé pochopili, o čem výstava opravdu je, musí si je poslechnout,” řekl autor Martin Šmok. Ve čtvrtek se pak zájemci mohou zúčastnit besedy s Kathi Diamantovou, která mapuje lásku spisovatele Franze Kafky k Doře Diamantové.

LUCIE BURIANOVÁ