Důvodem brněnské návštěvy je podpis partnerské smlouvy s městem Tchao-jüan. Jednání se podobně jako v případě parlamentní delegace povedou převážně o ekonomice. Kromě skupiny podnikatelů a zástupců vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací mají Pekarovou Adamovou na Tchaj-wan doprovodit také zástupci měst.

„Stejně jako Českou republiku i Brno spojují s Tchaj-wanem obchodní a celkově přátelské vztahy. Cílem mé cesty je podpis partnerské smlouvy s městem Tchao-jüan. S představiteli této metropole udržujeme vztahy téměř tři roky a v naší spolupráci chceme nadále pokračovat – a to na bázi partnerských měst. Dále se chci zúčastnit summitu starostů v Tchaj-peji a veletrhu Smart City Summit & Expo,“ nechala se slyšet primátorka Vaňková. Kromě ní se z Brna na cestu vydá zastupitelka Anna Putnová a radní Jiří Oliva.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
Posun v projektu horkovodu z Dukovan: Teplárny Brno a ČEZ chystají smlouvu

Pekarová Adamová se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Cílem je podle ní zejména ekonomická spolupráce. Proti té se ohradila zejména Čína, která demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Peking tak dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny na Tchaj-wanu označil za nesprávné rozhodnutí a vyzval k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí.

„Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Pět zásadních investic Brna pro letošek: vznik kulturního centra nebo okruhu

Pekarová Adamová reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země. „Reakce Pekingu mě nepřekvapila, ale naše hodnoty měnit nebudeme. Na cestu se těším,“ napsala na Twitter šéfka dolní komory českého parlamentu.

Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil. Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.