„Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat,“ uvedl rektor Bareš.

Děkani a děkanky mají zkontrolovat všechna studentská hodnocení od akademického roku 2019/2020. Hotovo má být do konce února. „Právě tato hodnocení mohou odhalit nevhodné chování pedagogů. Do konce února budu mít k dispozici také externí posudky právníka Pavla Uhla a ombudsmanky Kateřiny Šámalové,“ dodal Bareš.

Rektor se současně rozhodl obnovit nedávno pozastavené výběrové řízení na školního ochránce či ochránkyni práv. Dva pedagogy čelící obvinění z nevhodného chování škola postavila mimo výuku, následně jeden z nich v práci skončil. Odchod druhého škola oznámila v úterý odpoledne.

„Můžu potvrdit, že ani jeden z nahlášených už nepracuje na Masarykově univerzitě. Tím ale mé kroky jako děkanky a mého týmu i s mou statuární zástupkyní paní Vaďurovou nekončí. Naopak. Ta práce teprve začíná, nemá tím končit. Máme nulovou toleranci k nevhodnému chování a sexuálnímu obtěžování. V boji s tímto nešvarem budeme pokračovat dál," řekla k tomu děkanka Simona Koryčánková. Ve středu potvrdila odstavení z výuky u třetího učitele.

Studentky na problém upozornily už loni, k obtěžování mělo podle jejich svědectví docházet například na pobytových kurzech. Kritizovaly také dřívější vlažný přístup školy. Na podporu učitelů ale vystoupili jiní studenti a studentky, kteří podepisují internetovou petici.