Fakultní nemocnice Brno sice přítomnost třetí osoby vedle druhého rodiče nezpoplatňuje, podle mluvčího Václava Janiština to ale neznamená, že by u porodu měla být celá rodina. Bezplatný vícečetný doprovod umožňuje také Nemocnice Kyjov. Naopak břeclavská nemocnice dovoluje vzít si bezplatně k porodu pouze otce či jinou blízkou osobu. Může být ale pouze jedna. Cena za další je individuální. Podle toho, jaké náklady nemocnici vzniknou.

Stejně postupuje vedení Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, je ale ochotno udělat výjimku. „Zdarma je maminka a jedna doprovázející osoba. Standardně se jedná o rodinného příslušníka, ale příbuznost nekontrolujeme. Zpoplatněná je pak až třetí osoba. Pokud by tam však rodička chtěla mít vedle sebe manžela i maminku, nebudeme jim nic účtovat. Neradi bychom však měli u jednoho porodu deset lidí,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

Vizualizace proměny nové gynekologicko-porodnické  kliniky a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie FN Brno.
Proměna bohunické nemocnice v Brně: podívejte, jak bude vypadat nová porodnice

Ve vyškovské nemocnici se potom za doprovod nastávajících matek obecně neplatí. Více lidí u porodu tam ale není běžnou praxí. „Více lidí tam ani nepouštíme,“ nechal se slyšet ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.

Podobně je tomu také ve znojemské nemocnici. „Další osoba u porodu je provozní problém. Pokud je ale její přítomnost nutná, není za ni vybírán žádný poplatek," sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

POPLATKY V PORODNICÍCH NA JIŽNÍ MORAVĚ

Fakultní nemocnice Brno - NE (neplatí ani třetí osoba)
Nemocnice Milosrdných bratří - NE (třetí osoba už platí)
Nemocnice Vyškov - NE (neplatí ani třetí osoba, standardně se tam ale nepouští)
Nemocnice Znojmo - NE (neplatí ani třetí osoba, standardně se tam ale nepouští)
Nemocnice Břeclav - NE (třetí osoba už platí)
Nemocnice Kyjov - NE (neplatí ani třetí osoba)

Zpoplatněná je v nemocnicích přítomnost dalších osob, jako jsou duly nebo porodní asistentky. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně si za dulu účtuje poplatek tisíc korun, břeclavská nemocnice dokonce trojnásobek. „Je to poplatek za dulu, kterou si maminka přivede k porodu. Dotyčná osoba tam vykonává komerční činnost, za kterou je placená. Není to naše porodní asistentka, ty tam jsou samozřejmě k dispozici zdarma,“ zdůvodnila Šromová.

Fakultní nemocnice Brno má ve své nabídce i komplexní službu v podobě doprovodu k porodu vybranou porodní asistentkou. Služba stojí okolo patnácti tisíc korun a zajišťuje ji nemocnice. „Je to celý program v rámci Centra porodní asistenci. Nastávající maminka má svoji asistentku, kterou dopředu zná, která se jí věnuje, je s ní při porodu a od určitého stádia těhotenství drží pohotovost, kdyby nastávající maminka začala rodit. Je to velmi populární a moderní přístup,“ popsal tamní mluvčí Janištin.

Dárečky pro rodičky v kyjovské nemocnici.
Porodnice v Kyjově daruje novorozencům plenky. Zařizuje také rodinný pokoj

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích rodila před necelým rokem například Olga Mikulášková. U porodu s ní byl manžel. Neplatili nic. Přestože se službami na porodním sále byla spokojená, později už méně. „U porodu super, na poporodním oddělení nic moc. Sestry jsou tam rozdělené na gynekologické, které se starají o matku, a dětské, které se starají o vše kolem miminka. Zejména ty gynekologické jsou velmi nepříjemné, když se jich matka na něco ptá. Přitom jako prvorodička potřebujete alespoň základní informace. Jedna velká katastrofa bylo také jídlo, to je ale v Brně údajně všude,“ uvedla Mikulášková.