Důvodem, proč centrum nevznikne, je ještě horší statický stav stadionu, než se původně předpokládalo. „Není možné začít budovat tréninkové centrum mládeže, které uspělo v roce 2020 v participativním rozpočtu Dáme na vás. Důvody jsou především bezpečnostní, je třeba také vzít v úvahu, že by taková investice nebyla hospodárná,“ uvedl primátorčin náměstek René Černý.

Podle vedení města přesun stavby tréninkového centra na jiné místo možný není, protože by nesouzněl s původním nápadem a názvem Dejme Lužánkám Švanci. Uvolněné peníze by namísto toho mohly jít na obnovu volejbalových kurtů v parku Lužánky. Jednání jsou však teprve v začátcích.

Legendární fotbalový stánek za Lužánkami zřejmě půjde k zemi.
Návrat fotbalu za Lužánky: sen umírá. V Brně postavíme nový stadion, tvrdí radní

„Nás samozřejmě mrzí, že tréninkové centrum nevznikne, je to ale dáno statickými zjištěními a posudky. Kvůli tomu už projekt tři roky leží na odboru sportu,“ sdělil radní pro participaci Filip Chvátal.

Participativní rozpočet
Návrhy obyvatel na zlepšení veřejných míst za peníze pocházející z rozpočtu města. Lidé o projektech rozhodují hlasováním. 

Novinkou nad rámec participativního rozpočtu se v budoucnu stanou dvě nová hřiště s přírodním povrchem v Brněnských Ivanovicích. Ta jsou nyní ve fázi projektu. „V současné době tam fungují již tři hřiště s umělým povrchem jako tréninkové centrum mládeže, která jsou vhodná i pro konání zápasů fotbalových klubů z Brna a okolí,“ řekla mluvčí městské firmy Starez-Sport Michaela Dittrichová.

Opoziční zastupitel Tomáš Koláčný namítl, že by původní projekt bylo možné uskutečnit navzdory neutěšenému stavu nynějšího stadionu. Jeho výstavba je totiž směřovaná na hřiště, nikoliv na nevyhovující korpus.

Legendární fotbalový stadion za Lužánkami zřejmě čeká demolice. Snímek ze 2. března 2023.
Demolice Lužánek? To prostředí přitom bylo ideální, litují osobnosti Zbrojovky

„Tohle si uvědomovaly i politické reprezentace před námi. Projekt Petra Švancary ale nesměřoval na tribuny, pouze na střední hřiště. S tím, že by tam lidé přicházeli průchodem, ne pod žádnou konstrukcí. Z bezpečnostního hlediska by tomu nemělo nic bránit," argumentoval nedávno Koláčný.