Zkontrolujte zdravotní stav růží

Ať už pěstujete růže stromkové, keříčkové nebo popínavé, nejvhodnějším obdobím pro jejich zazimování bývá druhá polovina listopadu až začátek prosince. Zvolte čas, kdy rostlinám již opadaly lístky, ale půda ještě nezmrzla.

Už koncem srpna však bylo potřebné přestat se zastřihováním a výživou, která podporuje růst, aby růžička postupně přestala kvést.

Jak zazimovat růže:

| Video: Youtube

Před zazimováním zkontrolujte zdravotní stav každé rostliny, pak ji jemně zastřihněte, ale nezkracujte tolik jako na jaře. Připravíte tak růže na výkyvy počasí, které lépe zvládnou kratší a pevnější větvičky.

Odstraňte také nadbytečné listy, suché části, zvadlé květy a všechno, co by růži zbytečně odebíralo výživu.


Nahrává se anketa ...

Po zkrácení větviček a zbavení suchých částí očistěte i okolní půdu, vyhrabejte z ní opadané lístky a další části rostlin, které by se v zimě mohly stát úkrytem pro brouky a škůdce.

Nepodceňujte ochranu kořenů

Důležitá je také ochrana kořenů. Kopčení bývá bezproblémové u běžných záhonových, keřových či popínavých druhů. Lopatkou přihrňte půdu v okolí jádra růží, použijte novou zeminu.

Přikrýváním byste měli vytvořit asi dvacet centimetrů vysoký kopeček, v případě využití mulče přidejte bez obav ještě pár centimetrů navíc. Nahrabané kopky lze navíc přikrýt chvojkou.

K nakopčení lze využít kompost, jemný kůrový mulč nebo substrát pro růže. Neměli byste používat běžnou zeminu, protože hrozí podmáčení a plesnivění místa roubování. Nedoporučuje se ani listí, protože to podporuje škůdce a nemoci.

Nejdůležitější je chránit před mrazem místo roubování u báze výhonů keřů, protože tato oblast je obzvláště citlivá.

Pokud používáte mulč, můžete ho na jaře jednoduše rozhrnout a rozprostřít. Zimní ochrana tak od jara slouží jako mulč na záhon růží.

Ochrana koruny růží na kmínku

Kdo pěstuje růže na kmíncích, musí se postarat ještě o zabalení koruny. Použijte netkanou textilii, doporučuje se také pytlovina, ideálně světlých barev. Tmavé barvy přitahují sluneční záření a mohlo by dojít ke spálení.

V chladnějších horských oblastech není od věci do obalu přidat mulč, slámu či drobné větvičky chvojky, abyste vytvořili další izolační vrstvu.

Vhodné nejsou ani plastové a různé umělé fólie, protože rostlina potřebuje dýchat, jinak je náchylná ke vzniku plísní či dalších chorob.

Zároveň můžete obalit i kmen růže, hlavně pokud jde o mladou rostlinu. Natáhněte kolem pletivo, které vyplníte mulčovací kůrou.

close Nahrabané kopky kolem růží lze v zimě navíc přikrýt chvojím. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Nahrabané kopky kolem růží lze v zimě navíc přikrýt chvojím

Popínavé růže ohrožuje vítr

Popínavé růže mají dlouhé větve, které v zimě dostávají zabrat při silném větru, pod tíhou sněhu a při výkyvech počasí. Podobně jako stromkové druhy budou vyžadovat obalení.

Postupujte stejně jako v předchozích situacích. Jemně prostříhejte větve, očistěte a navršte zeminu u kořenů. Následně si prohlédněte strukturu větviček. Pokud to jde, svažte více větví dohromady, vytvoříte tak silnější vazbu.

Tyto svázané větve můžete navíc přivázat k mříži, která je podepírá, a následně obalit netkanou textilií. Tu vyplňte senem nebo suchým listím.

Květináče ukryjte do země

Růže spousta lidí pěstuje také v květináčích. Pro menší a středně velké rostliny se nabízí jednoduché řešení – zakopat je na zahradě a na jaře bezpečně vybrat ze země. Květináč v zemi totiž poskytne potřebnou izolaci před mrazem.

Tento způsob ochrany funguje i u rostlin větších rozměrů, zahrabávání je však náročnější. Když v zimě zjistíte, že se blíží extrémně mrazivé počasí, růže lze jednoduše přikrýt netkanou textilií.

Další možností je nechat růže v květináčích přezimovat v bezpečí domova. Ideálním prostředím je třeba garáž, zahradní sklad nebo sklep, kde jsou teploty vyšší než venku, ale nesahají tak vysoko jako v obytných prostorách. Vyšší teploty totiž neumožňují růžím, aby se uložily k zimnímu spánku.