Studentky, které na tom nejsou s penězi nejlíp, mají problém platit si antikoncepci. Měsíčně totiž vyjde na stovky korun. Zároveň se ale obávají neplánovaného těhotenství, které znamená i předčasné ukončení střední školy.
Do problémů se dostávají i nemajetné ženy, které už děti mají. „Antikoncepce je pro ně finančně nedostupná. Nechtěná těhotenství řeší opakovanými interrupcemi, nebo se pro ně péče o velkou rodinu stává nezvladatelnou,“ upozornila Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni.
Některé ženy nemají peníze na nezbytné hygienické pomůcky. Dopadá na ně takzvaná menstruační chudoba:
Podle gynekologa Jana Greguše v dostupnosti antikoncepce zaostáváme za západními a severskými zeměmi, kde je mnohdy hrazena z veřejného pojištění. „Buď celkově či pro určité skupiny,“ upřesnil. Uvítal by, kdyby i u nás stát antikoncepci hradil mladým či nízkopříjmovým ženám.
Problematiku chce řešit kupříkladu poslankyně Klára Kocmanová (Piráti), která krátce před Mezinárodním dnem žen uspořádala sněmovní kulatý stůl. „Témata spojená s ženským zdravím budu ve sněmovně dál zvedat, i když to tu není vždy jednoduché,“ podotkla.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro Deník reagoval, že ze zdravotního pojištění lze hradit jen služby (včetně léčivých přípravků), jejichž cílem je zlepšit nebo zachovat stav či zmírnit utrpení člověka. „Těhotenství je fyziologický stav, tedy antikoncepce základní podmínku pro úhradu z veřejných prostředků nesplňuje,“ vzkázal. Výjimkou jsou podle něj případy, kdy těhotenství představuje pro ženu významné zdravotní riziko.
Ministerští úředníci ale navrhují posílením fondů prevence zdravotních pojišťoven. „Bude plně v jejich kompetenci, zda příspěvek na antikoncepci svým pojištěncům nabídnou. Podle připravované legislativy to bude možné,“ zmínil Jakob.
Vložky do škol?
Dalším tabu je menstruace. „Ženy se při ní neobejdou bez vložek či tamponů,“ řekla Lu Gregorová ze spolku Sola Pomáhá. Tyto pomůcky ovšem nejsou zdarma dostupné ve většině sociálních služeb ani škol (na vybrané školy je umístili třeba v Ostravě – pozn. red.). Některé dívky tak při menstruaci do školy raději nejdou.
Devadesát procent žen, které se účastnily nedávného výzkumu, by si přitom přálo, aby ve školách zdarma byly, podle 75 procent z nich to má hradit stát či škola. Šetření mezi šesti stovkami žen ve věku od 7 až 70 lety provedla sedmnáctiletá Marika Mlčková z osmiletého gymnázia.
Každou desátou ženu trápí endometrióza:
Hodně respondentek se svěřilo s nepříjemnou zkušeností. „Když například jedna v deseti letech prvně menstruovala, neměla u sebe vložky a celý den musela na kalhotách zakrývat krvavou skvrnu,“ přiblížila Mlčková. Podle většiny účastnic jejího výzkumu jsou vložky drahé. Dobrovolnice, které je potřebným rozdávají, proto usilují o jejich přeřazení ze stávající 21 do 12procentní daně z přidané hodnoty. Dále by rády, aby se o menstruaci učily děti ve školách.
S tím, že je třeba větší dostupnosti vložek, tamponů i antikoncepce souhlasí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Budeme se snažit o zlepšení,“ slíbila i poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09).
Kde hledat pomoc
Reprodukční zdraví žen a dívek
Člověk v tísni ve svém projektu seznamuje ženy a dívky v sociální nouzi s dostupnou antikoncepcí (nabízí i její úhradu) či informacemi o menstruaci (včetně nabídky či úhrady vložek a tampónů). Zprostředkovává i gynekologickou péči a doprovod k lékaři či dělá osvětu pro základní školy v tématu menstruační chudoby. Kontakt: Kristýna Bojič, kristyna.bojic@clovekvtisni.cz
Hygienické potřeby
Organizace Sola Pomáhá loni v terénu a sociálních službách v Praze, Plzni a Ústeckém kraji rozdala 120 tisíc vložek, tampónů, kalíšků či vlhčených ubrousků. Letos odhaduje, že jich ve zmíněných lokalitách (plus v Brně, Olomouci a Ostravě) rozdá 200 tisíc. Více informací na solapomaha.cz.
Endometrióza
Bolestivá menstruace může znamenat i endometriózu, při níž se tkáň podobná děložní sliznici vytváří i mimo dělohu. Ředitelka EndoTalks Martina Sehnoutková upozornila, že diagnostika nemoci, která trápí přibližně každou desátou ženu, trvá 7 až 10 let. Je proto dobré vyhledat pomoc včas. Informace o nemoci i kontakty na certifikovaná centra naleznete na adrese endotalks.cz.