Pětačtyřicetiletá Alena z Prahy žije sama, a tak si neuvědomuje, že v noci chrápe. Jenže letos byla na dovolené s kamarádkou, která ji na to decentně upozornila. „Po návratu jsem raději zašla k doktorovi,“ řekla Deníku.

Praktik pojal podezření na syndrom obstrukční spánkové apnoe, při níž opakovaně – při zapadnutí kořene jazyka – dochází k přerušování proudu vzduchu v dýchacích cestách. Alenu proto poslal do spánkové laboratoře, kde specializovaní lékaři případnou diagnózu potvrdí nebo určí jinou.

Podle odborníků trpí spánkovou apnoe přibližně deset procent populace, přičemž nejohroženější jsou muži ve středním a vyšším věku. Zrádné je, že až osmdesát procent nemocných není dosud diagnostikováno, o problému nevědí nebo si ho nepřipouštějí.

Stačí přitom absolvovat preventivní vyšetření ve spánkové laboratoři. „Pacienti se syndromem spánkové apnoe se v důsledku opakovaných zástav dechu neustále „dusí“, což vede k řadě patologických dějů v těle, které jsou zakončeny krátkou probouzecí reakcí,“ vysvětlil neurolog z Institutu spánkové medicíny Inspamed v Praze a člen Rady Sdružení ambulantních specialistů Martin Pretl.

| Video: Youtube

Odstranění chrápání

Vedoucí lékař Iktového centra Nemocnice Sokolov Aleš Novák upozornil, že lidí s chrápáním se v této nemocnici hlásí několik stovek ročně.

„Výrazně převyšují kapacitu spánkové laboratoře, máme zavedený pořadník. Jinak to bohužel nejde,“ sdělil Deníku.

Pacientům může ulevit takzvaná přetlaková ventilace. Tedy přístroj udržující trvale otevřené dýchací cesty. „Po stanovení diagnózy je jim přidělen domů. Pomocí obličejové masky jej mají zpravidla připevněn během spánku,“ doplnil.

Označil to za drobné nepohodlí, které se ale vyplatí. „Odstraníme chrápání. Pacient přestane být ve zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění a jeho kvalita života rapidně stoupá,“ zdůraznil.

Příčiny chrápání mohou být podle něj různé. Třeba též zduřelé mandle při infekci, což bývá dočasné a samo odezní. Nebo vybočená nosní přepážka, kdy uleví operační zákrok.

Lékaře Pavel Šnajdr z kliniky Health Plus konstatoval, že povědomost o spánkové apnoe narůstá. „Lidé se na nás obracejí čím dál častěji, obvykle na impuls partnera nebo partnerky. V ordinaci praktického lékaře se s otázkami na tuto problematiku setkáváme téměř každodenně,“ vzkázal Deníku.

Po vyšetření na ORL proto on i kolegové směřují pacienty do specializovaných spánkových laboratoří. Za asi nejvýznamnější z rizikových faktorů poruch spánku spojených s chrápáním Šnajdr považuje nadváhu a obezitu.

Problémem i pro ostatní 

Chrápání může být problém i pro blízké lidí, kteří jím trpí. Z reprezentativního výzkumu STADA Health Report z roku 2022 vyplývá, že 32 procent Čechů hodnotí svou kvalitu spánku jako špatnou. Ve 14 procent případů to přičítají právě chrápání partnera či partnerky.