V Česku přitom každoročně onemocní stovky lidí včetně malých dětí vážnými chorobami krvetvorby. „Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do registru a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta,“ upozornil primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra.

Najít pravého dárce pro konkrétního pacienta je podle něj jako hledání jehly v kupce sena. „Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ vysvětlil Jindra.

Po čtyřech letech se Honzovi rakovina vrátila, ale s mnohem horší prognózou.
Honzovi se vrátila leukémie. Otec od rodiny musí opět shánět kostní dřeň

Podle Conkové se stále nedaří najít vhodného dárce asi pro každého čtvrtého pacienta. „Nebo ho najdeme příliš pozdě a nemoc je rychlejší. Jediné, jak to můžeme změnit, je neustále rozšiřovat registr o mladé zdravé dobrovolníky ochotné v případě shody s pacientem darovat své krvetvorné buňky,“ zdůraznila.

Na podporu dárcovství kostní dřeně se proto v pondělí 27. března od 18 hodin v klubu Rock Café na pražské Národní třídě uskuteční benefiční Koncert pro život. Vystoupí na něm pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková a další. Akci bude moderovat Jan Tuna, popovídat přijdou též stand-up komička Adéla Elbel, youtubeři Janek Rubeš nebo MenT a jiní.

Registrace na místě

Cílem koncertu je přivést do registru dárců dřeně co nejvíce lidí. Na místě zaregistrovaní dárci proto budou mít vstup zdarma, ostatní za lístek zaplatí 250 korun. Zaregistrovat se může každý zdravý člověk ve věku 18 až 35 let, který váží přes padesát kilo. Potřebuje k tomu jen občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Přistoupí tím k morálnímu závazku, že pokud bude zdravý, je ochoten do svých šedesáti let krvetvorné buňky z kostní dřeně darovat.

Zápis do registru tedy neznamená automatické darování kostní dřeně. „Šance, že zrovna konkrétní člověk bude shodný s pacientem a reálně bude moci darovat, je bohužel asi jedno procento,“ konstatovala Conková.

Transplantace kostní dřeně - Ilustrační foto
Ingrid žije díky dárkyni kostní dřeně. Registr pomohl už dvěma tisícům lidí

Kostní dřeň lze darovat dvěma způsoby. První je při vědomí pomocí separátoru, který krvetvorné buňky vyfiltruje z krve. Napojení trvá asi čtyři hodiny, následující den jde dárce z nemocnice domů. Druhý způsob je v narkóze z pánevní kosti. Dárce při tom není při vědomí, ale v nemocnici je o den déle.

Dárkyně Zuzana Drázdová podstoupila obě varianty. Po první transplantaci se totiž ukázalo, že je pro nemocného člověka ze zahraničí nutná ještě jedna dávka. Odběr na separátoru má podle ní výhodu, že je jednodušší a rychlejší. „Výhoda narkózy je zase v tom, že člověk o ničem neví,“ řekla už v minulosti Deníku.