Co je parestézie

Co způsobuje brnění v končetinách? Obvykle jde jen o důsledek delšího utlačení cév či nervů ve spánku nebo při sezení. Brnění přichází poté, kdy se člověk začne znovu pohybovat. I když může jít na první pohled jen o banální problém, jsou případy, kdy je potřeba mu věnovat pozornost. Má i svůj odborný název - parestézie.

„Parestézie je pocit mravenčení, ke kterému dochází, když změníte polohu a uvolníte tlak vyvýjený na nervy a cévy v této části těla. Jde o technický termín pro pocit brnění, pálení, píchání, bodání, škrábání, svědění, mravenčení nebo znecitlivění míst na kůži či těsně pod ní,“ vysvětluje zdravotnický web Cleveland Clinic.

Nejčastější je přechodná parestézie

Obvykle je parestézie bezbolestná a neškodná. Nejběžnější formou je přechodná parestézie, což znamená, že je pocit brnění dočasný. Trvá jen tak dlouho, dokud se krev v oblasti znovu nerozproudí.

„Přechodná parestézie může také nastat, pokud narazíte určitou částí těla, například loktem, do pevných předmětů,“ uvádí web Cleveland Clinic. Ten, kdo se někdy uhodil takzvaně do brňavky, určitě ví, o čem je řeč. Při těhotenství zase může zvětšující se děloha tlačit na dolní končetiny a vyvolávat brnění, které však po porodu odezní.


Nahrává se anketa ...

Mezi další příčiny přechodné parestézie patří také:

 • dehydratace
 • migréna
 • panický záchvat
 • halucinace s pocitem brouků na kůži
 • hyperventilace, tedy výrazně zrychlené dýchání
 • záchvaty
 • Raynaudův syndrom, tedy přechodné zúžení cév
 • traumatické poranění krční páteře

K parestézii tedy nevede jen útlak nervů nebo cév. Například u hyperventilace, tedy zrychleného dýchání, nejčastěji způsobenému velkým stresem nebo úzkostí, nastává nerovnováha v hladině oxidu uhličitého a kyslíku. Právě to následně způsobuje pocit mravenčení.

Jak však připomíná výzkumný tým, který roku 2017 vypracoval studii zabývající se neuropsychofyziologií brnění, pocity mravenčení mohou někdy způsobovat i pozitivní emoce. Příkladem je poslech oblíbené hudby nebo pozitivní zážitky při intenzivní fyzické aktivitě, třeba takzvané běžecké opojení. „Sexuální vzrušení a orgasmus jsou také často doprovázeny brněním,“ dodávají autoři studie.

Panická ataka může být jednou z příčin parestézie:

Chronické brnění lze někdy řešit snadno

Chronická, tedy trvalá parestézie, však může být příznakem vážnějších zdravotních problémů. Některé se naštěstí dají řešit rychle a poměrně snadno.

„Pokud vaše mravenčení trvá déle, případně se vyskytuje často, může to být příznakem stavu, jako je syndrom karpálního tunelu nebo syndrom kubitálního tunelu. Může to být také známka problémů s krevním oběhem nebo poškození nervů,“ upozorňuje portál WebMD, který se zaměřuje na zdraví a zdravý životní styl.

Při syndromu karpálního tunelu dochází ke stlačení nervu medianu v zápěstním kanálu. Léčí se malou operací, při níž se nerv uvolní. Podobným stavem na dolní končetině je syndrom kubitálního kanálu.

Brnění a útlak nervů mohou být spojeny také s nemocemi páteře, kdy dochází k útlaku nervových kořenů vystupujících z míchy, například u výhřezu ploténky. Lidově se těmto problémům říká také skřípnutí nervu.

Snadno odstranitelnou příčinou parestézie je nedostatek vitaminů (zejména ze skupiny B-komplex) a minerálů, kdy se křeče, brnění a další nepříjemné pocity postihující dolní končetiny objevují zejména u lidí trpících nedostatkem hořčíku.

K parestézii může vést i chronický alkoholismus. Dlouhodobé škodlivé užívání alkoholu ve vyšších dávkách totiž vede mimo jiné k poškozování nervů. Objevují se pak poruchy citlivosti, brnění končetin a vzhledem k poškození mozku i změny osobnosti.

„Brní-li chronického alkoholika končetiny, máme diagnózu celkem jasnou. V tomto případě je léčba teoreticky snadná – přestat pít alkohol a jako podpůrný prostředek podávat vitaminy, nejlépe vitaminy skupiny B,“ píše lékař Jiří Štefánek na svém webu.

Dalším problémem, při němž se objevuje mravenčení v nohou, je cukrovka. Poškození nervů totiž může způsobit i vysoká hladina cukru v krvi. „Brnění v tomto případě neodeznívá. Kromě mravenčení se může objevovat i píchání, pálení a další nepříjemné pocity. Předcházet těmto komplikacím lze jedině důsledným hlídáním hladiny cukru v krvi,“ uvádí web Dialiga věnovaný diabetu.

close Pokud mravenčení horních končetin trvá déle, nebo se vyskytuje často, může to být příznakem syndromu karpálního tunelu. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Pokud mravenčení horních končetin trvá déle, nebo se vyskytuje často, může to být příznakem syndromu karpálního tunelu.

Závažné příčiny brnění končetin

 • Toxiny. Mezi jedy, které mohou ovlivnit nervový systém a způsobit pocit mravenčení, patří arsen, kysličník uhelnatý, olovo, rtuť, alkohol, radioaktivní záření i jedovatá kousnutí nebo bodnutí
 • Nádorová onemocnění. Brnění končetin se někdy může objevit i u nádorových onemocnění. Nádor totiž může být umístěný tak, že utlačuje nervy či cévy. Na potížích však může mít podíl i nádor tvořící nejrůznější látky a zplodiny metabolismu. Dále pak imunitní systém, který na nádorový proces reaguje obrannými mechanismy.

Pokud se brnění především v rukou objeví zničehonic a dostaví se i problémy s řečí či orientací, mohlo by jít o mrtvici. V tom případě si ihned přivolejte rychlou lékařskou pomoc.

 • Žilní trombóza. Onemocnění postihuje především dolní končetiny a brnění je jedním z příznaků. Neléčená trombóza může mít fatální následky, v závažnějších případech vede až k plicní embolii.
 • Ischemická choroba dolních končetin. Nedokrvení dolních končetin je poměrně častým důsledkem aterosklerózy. Kromě typických bolestí při chůzi se může projevit i brněním končetin a zhoršeným hojením ran.
 • Metabolická a hormonální onemocnění. „Brnění končetin se může objevit při hromadění zplodin v těle při selhávání jater a selhávání ledvin. Z hormonálních onemocnění jej můžeme najít například u poruch funkce štítné žlázy,“ uvádí lékař Jiří Štefánek.
 • Roztroušená skleróza. Brnění končetin může být jedním z mnoha příznaků této autoimunitní nemoci postihující nervová vlákna v centrálním nervovém systému. Delší dobu trvající brnění jedné z končetin u mladého člověka by proto mělo být vyšetřeno neurologem. „Brnění končetin může signalizovat i další vážná autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá části vlastního těla,“ varuje web Cleveland Clinic.
 • Léky. „Některé léky na choroby, jako je HIV a rakovina, mohou ovlivnit nervovou funkci a vést k parestézii. Je to pravděpodobnější, pokud máte i jiné rizikové faktory,“ upozorňuje portál WebMD. Mezi léky, které mohou způsobit poškození nervů a parestézii, patří: chemoterapie, antimikrobiální látky, kardiovaskulární léky, psychofarmaka či léky proti záchvatům.

Příčin stálého brnění v končetinách však může být daleko více. Je mezi nimi i krvácení do mozku, encefalitida, meningitida či Lymská borelióza. Proto byste se s přetrvávajícími obtížemi měli obrátit na svého lékaře.

Lékaře urychleně vyhledejte, pokud mravenčení:

 • začíná náhle
 • navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad
 • postihuje celou ruku nebo nohu či obě strany těla
 • nejste schopni hýbat končetinou
 • nemůžete ovládat pohyb paže, nohy, močení nebo vyprazdňování střev.

Na odborníka se obraťte i v případech, je-li brnění doprovázeno slabostí nebo ochrnutím, zmateností, ztrátou vědomí, potížemi s mluvením či viděním, závratěmi a náhlými silnými bolestmi hlavy.

Své zdraví můžete podpořit i kvalitním jídlem a pitím. Načerpejte inspiraci v článcích níže: