Křečové žíly neboli varixy jsou jedním z nejčastějších onemocnění, která způsobují otoky nohou. K varovným příznakům, že začínáme mít potíže s křečovými žilami patří také noční křeče a pocity, jako bychom měli na noze kouli.

Toto vše může přicházet především po dlouhém sezení nebo stání a jedná se o varování, že začínáme mít potíže s křečovými žilami. Mnozí z nás ale toto nulté stádium nemoci přecházejí a lékařskou pomoc vyhledají, když už jsou problémy se žilami pěkně rozjeté, a tudíž i hůř léčitelné.

Doktor Nešpor radí, jak předcházet křečovým žilám:

| Video: Youtube

Z malých metliček veliké křečové žíly

Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem. „Pokud přijde pacient včas, můžeme spolu pracovat na tom, aby se průběh zpomalil a příznaky se zmírnily,“ říká Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy.

V případě, že diagnóza následuje několik měsíců až let po prvních příznacích, přechodné otoky a metličky se mohou změnit v křečové žíly, posléze trvalé otoky a následně kožní změny podmíněné špatnou cirkulací krve. Konečně posledním stadiem onemocnění bývá bércový vřed,“ popisuje neradostnou budoucnost pozdě léčených varixů odbornice.


Nahrává se anketa ...

Čtyři dobré zprávy od lékařů

Naštěstí mají lékaři kromě varování před následky neléčených křečových žil i dobré zprávy. Ty se týkají možností prevence a moderní léčby varixů.

 1. Nové léky pro dlouhodobé užívání
  K prevenci lze využít venofarmaka, léky na posílení žil. „Nasadit ověřené venofarmakum je vhodné již tehdy, kdy ještě křečové žíly nejsou viditelné, ale pacient už má potíže. Tady bezesporu platí, že čím dříve, tím lépe. Doporučuji dlouhodobé užívání,“ upřesňuje Robert Vlachovský z Centra žilní chirurgie Vascumed v Brně.
 2. Nové pomůcky pro stažení žil
  Zatímco naši prarodiče byli odkázáni na obinadla, my si můžeme vybírat z kompresních punčocháčů, podkolenek nebo stehenních punčoch různých kompresních stupňů a barev. Stahující punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty.
 3. Nové technologie radí se cvičením
  Ideálním pomocníkem, který pomůže otoky zlikvidovat, je pohyb. Při něm se zapojí žilně-svalová pumpa. O co jde? Svaly se při pohybu stahují a fungují jako pumpa: tlakem na žíly posunují krev směrem k srdci. Konkrétní cviky z oblasti žilní gymnastiky najdete ve fotogalerii našeho již dříve publikovaného článku. Jsou ale k dispozici také na stránkách zilniporadna.cz a nabízí je i aplikace pro mobilní telefony „Bolí Vás nohy?“.
 4. Nové metody v žilní chirurgii
  Ty využívají žilní chirurgové. „I když klasické chirurgické odstranění žil je v naší zemi nadále dominantní metodou, stále více pacientů se zajímá o moderní neinvazivní metody,“ říká doktor Vlachovský. „Patří mezi ně především nitrožilní laserové ošetření, radiofrekvenční ablace, mechanicko-chemické ošetření a nejnověji žilní lepidlo. Hlavními výhodami je možnost ambulantního provedení bez nutnosti hospitalizace, zákrok probíhá v místním znecitlivění, a vítané je především podstatně rychlejší uzdravování než po klasické operaci.“

Ošetření křečových žil s pomocí laseru:

Křečové žíly si mnozí lidé léčí pozdě

 • Až 8 z 10 českých pacientů v ordinacích praktických lékařů má subjektivní příznaky CVD (anglická zkratka pro chronické žilní onemocnění), jako jsou pocit těžkých nohou, bolest a noční křeče.
 • Pětina lidí s CVD má zatím počáteční projevy onemocnění, nejhůře metličky. Více jak třetina je již ve stadiu, pro které jsou typické křečové žíly. Další čtvrtina je ve stadiu trvalých otoků nohou.
 • První příznaky CVD se u českých pacientů v ordinacích praktických lékařů nejčastěji objevují mezi 31. a 50. rokem.
 • U poloviny pacientů s CVD mladších 40 let byla léčba zahájena se zpožděním až 10 let od výskytu prvních příznaků onemocnění. Stejné prodlení se zahájením léčby se projevilo u třetiny pacientů starších 41 let. Léčba byla nejčastěji zahájena až ve stadiu křečových žil.
 • Více než polovina lidí s CVD uvedla, že pracuje v zaměstnání, kde celý den stojí. Více jak polovina lidí s CVD má v rodině dědičnou dispozici k oslabení žilních stěn. Téměř polovina lidí uvedla, že nemá dostatek pohybu. Téměř polovina lidí je v prvním stupni obezity.

zdroj: Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVD control II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023