Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly právě prochází klinickým testováním a k dispozici by mohl být pacientům už v dubnu. Češi ho ale možná budou mít ještě dřív. "Máme vazbu na spoluobjevitele tohoto léku, takže nám bylo přislíbeno, že ho dostaneme," řekl Prymula.

Odběrové místo na Bulovce
Česko už má 298 případů koronaviru, téměř polovina lidí nezná místo nákazy

Medikament by mohli lékaři nasadit u takových pacientů, kteří jsou ve vážném a život ohrožujícím stavu. Protože jde o přípravek, který ještě není standardně vyzkoušený a povolený, museli by pacienti předtím podepsat informovaný souhlas. "Pokud by byli v tak vážném stavu, že by toho nebyli sami schopni, udělal by to jejich právní zástupce," přiblížil náměstek Prymula.

Informace potvrdila i mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová. "Už jsme navázali kontakt se společností Gilead a požádali o farmaceutickou dokumentaci - tak, aby mohlo být použití přípravku s léčivou látkou remdesivir co nejdříve schváleno," uvedla Peterová.

Vyléčený pacient

Léčivo už se totiž jednou osvědčilo. Remdesivir zabral konkrétně při léčbě pětatřicetiletého muže s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA, který se nakazil v čínském Wu-chanu. Protože prozatím neexistuje žádná účinná alternativa, povolily v jeho případě úřady na žádost lékařů použití právě tohoto medikamentu. Pacient se vyléčil. Informoval o tom minulý měsíc list The Wall Street Journal.

Výzkumníci ze společnosti Gilead Sciences proto požádali o to, aby mohli účinky medikamentu klinicky otestovat i na dalších pacientech s koronavirovou infekcí. Do testů zapojili na čtyři stovky lidí v padesáti zemích světa. Klinické testy právě dokončují.

Co znamená karanténa?
PŘEHLEDNĚ: Češi sevření v karanténě. Podívejte se, co to pro vás znamená

Za "nejslibnějšího kandidáta" při léčbě lidí s koronavirem označila v lednu remdesivir také Světová zdravotnická organizace.

Účinnou látku tohoto přípravku už předtím lékaři krátce vyzkoušeli na pacientech nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu. Protože se ale podařilo epidemii včas zastavit, testy následně přerušili. Nedostávalo se jim pacientů. Remdesivir podle Světové zdravotnické organizace zabíral také na SARS a MERS - tedy "bratrance" současného koronaviru.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník