Covid-19 už dávno není takovým strašákem, jakým býval.
„Dnes je minimálně polovina naší populace, ale spíš více, proočkovaná. Mnozí se s chorobou setkali jednou či dvakrát, takže už mají nějakou imunitní paměť. Očkování i prodělaná nemoc vytvořily u pacientů komplexní imunitní odpověď, která bude trvat dlouho a která zajišťuje jistou míru ochrany před další závažnou infekcí. Navíc máme účinné léky – antivirotika, které můžeme používat v době akutní infekce zejména u starších a imunitně oslabených osob,“ říká docent Vladimír Koblížek, pneumolog a předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Díky tomu podle něj v poslední době bylo a je pacientů s těžkým průběhem covidu naštěstí naprosté minimum.
Vladimír Koblížek o zdravotních potížích po prodělaném covidu:
Covid je efektivně léčitelný
„Covid se stal efektivně léčitelnou infekcí, se kterou si umíme poradit,“ říká docent Koblížek. „Zatím neznáme statistiky, nakolik se v poslední sezóně respiračních onemocnění snížil počet těžkých průběhů covidu. Ale alespoň v našem zdravotnickém zařízení, ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, na jednotkách intenzivní péče končilo více pacientů s RS viry, chřipkou či těžkou bakteriální pneumonií, než s covidem,“ dodává pneumolog.
Long covid - delší, než byste čekali
Jestli si ale něco zaslouží naši pozornost a respekt, tak je to postcovid neboli long covid syndrom. Postcovid je podle pneumologa Koblížka speciální typ post-infekčního postižení organismu, který postihuje malou část nemocných po prodělání covidu.
„Po covidu u některých pacientů, dejme tomu u 10 až 15 procent, v době vrcholu pandemie přicházely obtíže, které trvaly třeba tři, čtyři měsíce, ale i půl roku,“ uvádí docent Koblížek.
U velké části pacientů postcovid po 6 až 12 měsících spontánně odezněl. Nicméně se lékaři občas setkávají s příběhy lidí, u nichž po dlouhém čase od nákazy covidem, který prodělali třeba i opakovaně v době pandemie, stále trvá soubor obtíží nazvaných jako post covidový syndrom, nebo long-covid. Jeho příznaky, kterých je dlouhá řada, u pacientů mohou podle pneumologa přetrvávat třeba rok dva po prodělání covidu.
Projevy postcovidu neboli longcovidu:
Postcovidový syndrom je soubor projevů, které se dají rozdělit zhruba do čtyř skupin:
1. Pacienti s dominantně neurologickým a/nebo psychickým postižením – s poruchami paměti, kognice, spánku, chůze a s mnoha příznaky, kvůli kterým se člověk není schopen vrátit ke své práci.
2. Pacienti s bušením srdce a pocity slabosti, kteří mají třeba jen při pouhém postavení ze sedu, nebo při nízké zátěži vysoký srdeční puls.
3. Pacienti, kteří mají dlouhodobé respirační obtíže, nepřestávající kašel, zadýchávání při jinak běžné fyzické zátěži, nízkou kondici.
4. Pacienti s velkou únavou, případně s bolestmi svalů.
Je to postcovid, nebo ne?
„Ovšem ne každý pacient, který přichází s tím, že ho trápí pozdní následky covidové infekce má skutečné postcovid onemocnění. Část pacientů trpí zcela jiným organickým onemocněním, které vzniklo nebo se projevilo až v období po covidu,“ upozorňuje pneumolog.
Další část pacientů trpí neurotickými či posttraumatickými poruchami, které přímo s covidovou infekcí nesouvisí. Správná diagnostika je pak asi ta nejnáročnější práce pro praktické lékaře nebo specialisty, kteří se pacientům věnují.
„Celosvětově existuje nemalá část odborné veřejnosti zcela odmítající existenci postcovidového postižení. Jsou to ti, kteří vyžadují striktní diagnostická kritéria, například cílené krevní testy, které rychle přítomnost postcovidu prokážou. Ty dosud neexistují,“ říká docent Vladimír Koblížek.
Výše zmíněné čtyři skupiny příznaků se mohou různě prolínat či překrývat, a navíc se u některý osob mohou objevovat i jiné vzácnější projevy. A v tuto chvíli všichni lékaři v celé Evropě hledají způsob, jak long covid syndrom jednoznačně diagnosticky potvrdit a následně ho efektivně léčit.
Ve Velké Británii loni vyhlásili 15. březen jako Mezinárodní den povědomí o long covidu:
„Vývoj farmak však trvá pět až deset let, takže na post covid zatím neexistuje žádný studiemi ověřený účinný lék,“ říká docent Koblížek.
„Máme zatím pouze doloženo, že určité rehabilitační postupy a některé behaviorální techniky v terapii poruch paměti pomáhají. Ale jedna tableta na postcovid zatím prostě neexistuje,“ doplňuje lékař.
Česká studie o dlouhém covidu
Docent Koblížek s kolegy ve Fakultní nemocnici Hradec Králové prováděli studii, věnovanou post covidovému syndromu. První práce byla publikována v zahraničí v roce 2021, další dvě práce čekají na recenzní řízení.
„Našli jsme několik drobných střípků v rámci znalostí o postcovidu. Za poslední tři roky byly o covidu i postcovidu publikovány tisíce prací ve všech světových jazycích. Každý autor vědecké práce se vždy snaží najít mezeru a něco nového přinést, jde ale o hodně odborné věci,“ říká pneumolog.
Postcovid není žádný fejk
Pro laiky ze studie plyne jen jedna zásadní zpráva. „Ověřili jsme, že postcovid opravdu existuje, že to není žádná, lidově řečeno fejková věc. V souboru hospitalizovaných osob však šlo o poměrně malé počty nemocných – postcovid jsme prokázali pouze u osmi procent pacientů, kteří byli propuštěni domů z nemocnice. Tedy postcovid jistě není nic masového, naštěstí postihuje jen velmi malou část populace. Výjimečně u některých pacientů trvají potíže i více než dva roky a mají různou podobu,“ shrnuje docent Koblížek.