Třiasedmdesátiletá Ivana z Prahy nedávno podstoupila operaci šedého zákalu. Jelikož v létě cestuje, rozhodla se jít na ni v zimě. Absolvovala asi dvouhodinové předoperační vyšetření a lékaři ji objednali na dva termíny – jeden týden na levé, druhý na pravé oko. „Zákrok trval vždy víceméně čtvrt hodiny. Oko mi znecitlivěli kapkami, nebolelo to. Jako bych hleděla do slunce. Pak přišla chvíle tmy a zanedlouho bylo hotovo,“ svěřila se Deníku.
V lékárně si koupila kapky na vykapávání očí, občas si vypomůže i umělými slzami. Vidí jako ostříž. „Můžu koukat na televizi i něco drobně dělat. Jen nenosím nic těžkého, nepředkláním se a dávám pozor, aby se mi do očí nedostala voda. Ven chodím v tmavých brýlích,“ popsala. Má týden od druhé operace, a až se jí za pár týdnů oči zahojí, lékaři jí řeknou počet dioptrií na blízko, aby si mohla koupit brýle. Na dálku je nikdy nenosila, a tak to i zůstane.
O šedém zákalu jsme hovořili s oftalmologem Pavlem Stodůlkou:
Podle odborníků trpí šedým zákalem přibližně devadesát procent lidí mezi 75 až 85 lety. Trápit ale může i šedesátníky a mladší. Jeho odstranění v Česku ročně podstoupí asi osmdesát tisíc lidí. Jiná možnost, jak se ho zbavit, totiž neexistuje, a očaři doporučují s operací neváhat.
S přibývajícím věkem je též vhodné chodit jednou za rok či za dva na preventivní prohlídky, aby lékaři potíže včas zachytili. Špatný zrak totiž může u důchodců zhoršovat psychiku.
Zlepšení kvality života
„Lidem se po operaci šedého zákalu výrazně zlepší kvalita života, což může souviset s omezením výskytu infarktu a dalších zdravotních komplikací. Toto zjištění platí hlavně pro pacienty v pokročilém stadiu nemoci,“ upozornila primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.
I když zákrok může být proveden v jakémkoli ročním období a podle odborníků je mýtus, že léto je pro operaci očí nevhodné, mnozí dávají přednost zimě. V létě nechtějí být omezeni kupříkladu při koupání, protože do operovaných očí se pár týdnů nesmí dostat voda. Stávající zima je podle lékařů ideální i proto, že i když jaro už vystrkuje růžky, naplno ještě období spojené s alergiemi, které někomu mohou oči dráždit, nepropuklo.
Operaci šedého zákalu není radno odkládat:
Je tedy nejvyšší čas, protože kalendář je neúprosný. Týká se to i jiných operací očí. Koho obtěžují brýle (ať už na dálku, či na blízko), může podstoupit kupříkladu laserové odstranění dioptrií. Podle vedoucí lékařky centra kataraktové a refrakční chirurgie Očního centra Praha Andrey Janekové je ale vhodnost takové operace vždy individuální. „Lze ji doporučit pouze na základě komplexního předoperačního vyšetření,“ vysvětlila.
Zatímco odstranění šedého zákalu včetně základních čoček hradí zdravotní pojišťovny (přičemž zájemce si může připlatit za jiné druhy čoček), laserovou operaci na odstranění dioptrií si člověk hradí sám. Ceny se liší podle klinik i typu čoček. Jedna čočka tak vyjde na jednotky i nižší desítky tisíc.
Šedý zákal
Při šedém zákalu (nazývaném též katarakta) se postupně zakaluje čočka oka, což může vést k rozmazání a zhoršení vidění. Brýle na šedý zákal nepomohou. Onemocnění musí diagnostikovat lékař. Jediným řešením je operace hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Riziko šedého zákalu se stupňuje s vyšším věkem, nevyhýbá se ale ani mladším.