CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Co nám ucpává cévy
I když si myslíte, že vaše cévy jsou v naprostém pořádku, je dost možné, že se mýlíte. Tepny se ucpávají v důsledku aterosklerózy, což je stav, kdy tukový materiál z krve ulpívá na vnitřních stěnách tepen.
„Tento plak je složen z různých látek, které cirkulují ve vaší krvi. Patří mezi ně vápník , tuk, cholesterol, buněčný odpad a fibrin, tedy látka, která se podílí na srážení krve,“ vysvětluje zdravotnický web NYU Langone Health.
V reakci na hromadění plaku se buňky ve stěnách tepen množí a vylučují další látky, které mohou stav ucpaných tepen ještě zhoršit.
Nahrává se anketa ...
Časem se v cévách může tohoto nežádoucího materiálu nahromadit tolik, že začne ovlivňovat průtok krve. Pokud blok vznikne v důležité tepně, přináší s sebou velké riziko.
„Ucpané tepny mohou být zvláště nebezpečné, když ovlivňují krev zásobující srdce nebo mozek, protože tyto orgány potřebují nepřetržité dodávky kyslíku, aby mohly správně fungovat,“ upozorňuje zdravotnický portál Cardiac screen.
Infarkt i mrtvice
Ucpání důležitých cév přitom není nijak výjimečné. Podle zdravotnických statistik je ateroskleróza nejčastější příčinou onemocnění koronárních tepen, které dodávají krev do srdce. Co mohou způsobit ucpané tepny v různých částech těla?
- Ischemická choroba srdeční. Když se plak hromadí v tepnách vedoucích krev do srdce, vede to k onemocnění koronárních tepen nebo srdečnímu onemocnění. Onemocnění koronárních tepen může způsobit bolest na hrudi nebo dušnost, a tento stav může vést až k infarktu.
- Onemocnění krční tepny. Krční tepny vedou po obou stranách krku a dodávají kyslík do vašeho mozku. Hromadění arteriálního plaku v krčních tepnách může způsobit mrtvici.
- Onemocnění periferních tepen. Pokud se plak hromadí v krevních cévách, které přivádějí krev do nohou, může to snížit množství dodávaného kyslíku. „Snížený průtok krve může způsobit bolest, necitlivost nebo vážnou infekci v nohou a chodidlech,“ varuje NYU Langone Health.
Mozková mrtvice - příčiny a souvislosti:
Příznaky ucpání tepen
Když je stav tepen vážný, začne se to projevovat nepříjemnými příznaky. „Bolest na hrudi nebo angina pectoris je jedním z nejčastějších časných příznaků zablokované tepny. Je to také jeden z nejznámějších příznaků srdečního infarktu,“ informuje zdravotnický web Advocate Health Care.
Anginu pectoris obvykle pocítíte, když se fyzicky namáháte, nebo cítíte silnou emocionální reakci. Bolest však většinou odezní, když se přestanete hýbat nebo se uklidníte. „Většina lidí popisuje tuto bolest jako druh tlaku, napětí nebo tíhy,“ říká kardiolog Ajay Parikh.
Podle něj jsou tyto příznaky podobné příznakům infarktu. „Ale u pacientů, kteří mají infarkt, symptomy ani po odpočinku neustupují“ upozorňuje kardiolog.
Angina pectoris je příznakem onemocnění koronárních tepen. Čím se vyznačuje?
- Začíná v hrudní kosti (sternu).
- Vyzařuje do levé paže nebo ramene.
- Může vyzařovat až k čelisti nebo horní části zad.
Ženy mohou pociťovat příznaky anginy pectoris nebo infarktu jinak než muži. „Vedle bolesti na hrudi je pravděpodobnější, že budou mít bolesti čelisti, krku, ramen a horní části zad, může je postihnout i únava, nevolnost, případně i dušnost,“ uvádí NYU Langone Health.
Kromě bolesti na hrudi mohou příznaky ucpané tepny zahrnovat:
- Závrať
- Bušení srdce
- Nevolnost
- Dušnost
- Pocení
Ateroskleróza
Cévám škodí nezdravý životní styl
Čím svým tepnám škodíme nejvíce? Nezdravou stravou i nezdravým životním stylem. Mezi velmi škodlivé faktory rozhodně patří kouření. Kuřákům se tepny zanášejí rychleji, a tak se mohou uzavřít dříve než u nekuřáků.
„Je to způsobeno jednak tím, že vlivem nikotinu proniká cholesterol snadněji do stěny tepny a urychluje tak aterosklerózu, a také tím, že nikotin z cigarety zúží na dvacet minut všechny tepny,“ uvádí portál Národní stránky pro odvykání kouření.
U někoho tyto problémy přináší i nepříznivá rodinná anamnéza. Ohroženou skupinu tvoří i lidé s vysokým tlakem, obezitou či diabetem. O to důležitější je se o své cévy starat a samozřejmě je nechat vyšetřit.
Nekuřte a hýbejte se
Odborníci se shodují, že nejlepší péčí o cévy je rozumné a zdravé stravování, pravidelný pohyb a samozřejmě eliminace nezdravých návyků.
V ČR zemře na onemocnění srdce a cév ročně více než 50 tisíc lidí a většina těchto úmrtí je zapříčiněna právě aterosklerózou. Ta se nejčastěji projeví jako srdeční infarkt, angina pectoris nebo cévní mozková příhoda.
„Prognóza nemocných, kteří přestanou kouřit, je výrazně lepší nežli těch, kteří dále kouří. Abstinence cigaret je tak nejefektivnějším sekundárně preventivním opatřením,“ upozorňuje na svých stránkách Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Lékaři také doporučují, aby lidé v rámci prevence nezanedbávali tělesnou aktivitu. Všeobecně se doporučuje aerobní aktivita se zapojením více svalových skupin. Prospěšná je například rychlá chůze, indiánská chůze, klus, jízda na kole, plavání, běh na lyžích či trenažéry.
Ve stravě je mimo jiné dobré omezit sůl, jíst více ovoce a zeleniny a dávat přednost rostlinným olejům a tukům s převažujícím obsahem nenasycených mastných kyselin.
Péče o cévy by se neměla zanedbávat, protože některé změny při ateroskleróze jsou nevratné. „Poškozená céva v pokročilé fázi aterosklerotického procesu už nikdy nemůže být vyčištěna,“ řekl před časem Deníku předseda České asociace preventivní kardiologie Michal Vrablík.