Naše domácnost je často plná velmi užitečných přírodních prostředků, které jsou levné a snadno dostupné, ale o jejich širokém způsobu využití nemáme ani potuchy. Jen těžko například najdete někoho, kdo by doma neměl jablečný ocet.

Síla jablečného octu:

Zdroj: Youtube

Je účinným pomocníkem nejen při úklidu domácnosti, ale i skvělým přírodním lékem na řadu neduhů včetně plísně na nohou, bradavic a zapáchajících chodidel. Ocet ale dokáže ulevit i od křečí, zatočí s celulitidou a pomůže v péči o popraskané paty.

Proti zápachu a plísni na nohou

Mnoho lidí bojuje se zapáchajícími chodidly. Obzvlášť v letních měsících, kdy se naše chodidla potí v uzavřené či nekvalitní obuvi, můžou vydávat silný zápach, který nám často nedovolí se v přítomnosti jiných lidí zout. Může to způsobovat růst bakterií, pro které je v teplých vlhkých botách ideální prostředí, ale také plísňové infekce, které si přineseme z bazénu.

Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže.
Jak na nakažlivé bradavice. Léčba není jednoduchá, dá se jim ale vyhnout

„Od plísňových, ale i bakteriálních infekcí, vám může pomoci koupel v octové vodě. Díky tomu, že je ocet antibakteriální, může vám koupel v něm pomoci zabít bakterie, nebo plísně, které k zápachu nohou nemálo přispívají. Stačit by mělo namáčení po dobu 10 až 20 minut,“ radí web Medical News Today.

Dodává však, že před i po koupeli je potřeba nohy omýt mýdlem a čistou vodou.

Bojuje proti bradavicím

Plíseň na nohou však není to jediné, co můžete po návštěvě přeplněného bazénu zanedlouho objevit na svých chodidlech. Jednou z hlavních hrozeb zůstává nákaza bradavicemi, jejichž léčba může být komplikovaná. Díky vysoké infekčnosti se však můžeme především v místech, kde chodíme bosí, jako jsou bazény, koupaliště a veřejné sprchy, velice snadno nakazit.

Koupel v jablečném octě s vodou prospívá pokožce nohou a zbaví vás plísně i bradavic.Koupel v jablečném octě s vodou prospívá pokožce nohou a zbaví vás plísně i bradavicZdroj: Shutterstock

„Jablečný ocet dokáže kůži vysušit, čímž může pomáhat v boji proti bakteriím, ale je i skvělou domácí léčbou bradavic. Stejně si umí poradit například i s akné,“ říká na webu Womens Health Mag, který se věnuje ženskému zdraví, doktorka Navya Mysore.

Zatočí s celulitidou

A to není zdaleka všechno, co jablečný ocet dokáže. Podle magazínu, který se věnuje kráse a zdraví nohou Legology dokáže jablečný ocet bojovat i s celulitidou.

„Připravte si tělový zábal smícháním stejného množství jablečného octa a destilované či filtrované vody. Namočte do roztoku bavlněný hadřík, přiložte na oblast celulitidy, zabalte do potravinářské folie a ručníku a nechte dvě hodiny působit,“ radí specialista na krásu nohou.

Díky obsahu draslíku, vápníku a hořčíku však může jablečný ocet pomáhat i prostřednictvím masáže.

„Vyplavuje totiž přebytečné toxiny a reguluje zadržování vody kolem stehen a boků. Masírujte problematickou oblast a následně nechte půl hodiny působit Poté opláchněte vodou,“ doporučuje Legology.

Ulevuje od bolesti

A pokud se potýkáte s nočními křečemi nohou, může být jablečný ocet tím, co vám od bolesti uleví. Je to díky obsahu draslíku, který může podle webu Amazing Solutions předcházet křečím nohou.


Nahrává se anketa ...

„Rozpusťte dvě lžičky organického jablečného octa v kapce medu a vypijte. Tato směs nebude tím nejlepším nápojem, který jste kdy ochutnali, ale může snížit problémy s křečemi v nohou. Ujistěte se však, že používáte kvalitní a nefiltrované výrobky. Obsahují totiž vlákna bílkovin, enzymů a přátelských bakterií, které poskytují další zdravotní výhody,“ doporučuje web, který radí, jak se zbavit bolestí přirozeně.

Mějte ale na paměti, že pokud jde o jakoukoliv zdravotní komplikaci, vždy je vhodné navštívit lékaře, pokud se váš stav nelepší, nebo se dokonce horší.

Řeší popraskané paty

Stejně, jako se staráte o pleť na své tváři, měli byste se starat i o svá chodidla. Bez dostatečné péče má kůže na chodidlech, a zejména na patách, tendenci vysychat a praskat, což je nejen nevzhledné, ale časem i velmi bolestivé. Jednou z cest, jak se suché a hrubé kůže zbavovat, je pravidelně koupat nohy v jablečném octě.

„Aktivní a prospěšná složka v jablečném octě se nazývá kyselina octová a má schopnost pomalu rozkládat i velice silnou kůži,“ vysvětluje pedikérka Jacqueline Sutera na zdravotnickém webu Well and Good.

Když nohy nepřestanou zapáchat ani po důkladné hygieně, něco není v pořádku.
Jak se zbavit páchnoucích nohou? Dejte do ponožek kočkolit a dětský pudr

Smíchejte proto stejný díl jablečného octa, teplé vody a epsomské soli. Namočte do lázně nohy na 20 minut a poté opláchněte a naneste tea tree nebo eukalyptový olej, který působí antimykoticky. Nechte 10 minut působit a následně pomocí pemzy odstraňte odumřelou kůži.

Postup, jak si doma připravit octovou lázeň:

*V lavoru na nohy smíchejte 250 mililitrů jablečného octa a přidejte půl litru teplé vody. Opakujte stejný poměr, dokud nebude vaše nádoba plná.

*Následně vložte do lavoru nohy na 10 až 20 minut a relaxujte.

*Nohy poté opláchněte mýdlem a teplou vodou.

Postup můžete opakovat denně nebo dokud problémy s chodidly nezmizí.