Káva je elixírem zdraví

Odborníci už kávu dávno nevnímají jako pouhý nápoj. Vědecké výzkumy totiž ukázaly, že jde o doslova o elixír zdraví. „Káva si pomalu razí cestu vzhůru na žebříčku preferovaných ingrediencí péče o pleť, protože je bohatým zdrojem antioxidantů. Ty prospívají pleti mnoha způsoby,“ řekl dermatolog Rinky Kapoor pro web zabývající se zdravím Healthshots.

Kávová zrna vedle antioxidantů obsahují také alkaloidy, tuky a důležité minerály, jako je například draslík, hořčík a železo. Tato kombinace pomáhá pleti k výživě, hydrataci, regeneraci a mladistvému vzhledu.

Nejzdravější je káva černá, bez mléka a cukru.
Káva může být zdraví prospěšná. Češi si ji ovšem stále neumí správně objednat

Některé studie prokázaly, že kávový olej má na pleť podobné účinky jako kyselina hyaluronová, která je důležitou složkou krémů a sér proti stárnutí. Kávový olej může zvýšit tvorbu kolagenu a elastinu, díky čemuž pleť působí pevněji. Prokázané je i prospěšné působení kávové sedliny na vlasy.

Jak vyrobit peeling z kávové sedliny

Káva je skvělý peeling na obličej. „Jemně odlupuje kožní buňky a odstraňuje nečistoty, zanechává pokožku hladkou a osvěženou,“ vysvětluje dermatolog Kapoor. Použitím peelingu podpoříte regeneraci kůže a navíc má vyhlazovací a vypínací efekt.

Velmi jednoduchý peeling na obličej vyrobíme z 1/4 čajové lžičky použité jemně mleté kávové sedliny a polévkové lžíce jogurtu. „Jemně masírujte obličej a krk a nechte pět minut působit. Pak dobře opláchněte teplou vodou. Peeling používejte maximálně jednou nebo dvakrát týdně,“ radí kosmetička Angela Palmerová na zdravotnickém webu Verywell Health.

Omlazující kávová pleťová maska:

Zdroj: Youtube

Návod na kávový tělový peeling

¼ šálku čerstvé kávové sedliny
¼ šálku hnědého cukru
trochu citronové šťávy nebo kokosového oleje

Smícháme a vzniklou pastou pomocí jemných krouživých pohybů masírujeme tělo. Necháme působit pět až deset minut, a pak opláchneme.

Kávovou sedlinu však můžete použít také jako peeling na celé tělo, zejména na problémové partie. Pokud je budete pravidelně masírovat kávovým peelingem, zlepší se vzhled kůže postižené celulitidou a pokožka se zpevní.

Peeling pomáhá také v péči o drsná a suchá místa, jako jsou lokty, kolena a chodidla.

I použití účinného peelingu však má svá pravidla. Nemasírujte se příliš silně, abyste si nepodráždili pokožku. Zarudnutí, štípání a citlivost jsou známkou toho, že to s peelingem přeháníte.

Lidé s citlivou pokožkou by měli být obzvláště opatrní. „Kávová sedlina může být pro jemnou pokožku poměrně drsná,“ upozorňuje Angela Palmerová.

Peeling z kávové sedliny jemně odlupuje kožní buňky a odstraňuje nečistoty, zanechává pokožku hladkou a osvěženou.Peeling z kávové sedliny jemně odlupuje kožní buňky a odstraňuje nečistoty, zanechává pokožku hladkou a osvěženouZdroj: Shutterstock

Maska s omlazujícími účinky

Káva bojuje i proti stárnutí pleti. „Má vysoký obsah antioxidantů, jako jsou fenoly, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chrání pokožku před poškozením. Proto pomáhá v boji proti jemným linkám, vráskám a ochablé pleti,“ uvádí web Healthshots.

Vedle peelingu pleti prospívá také kávová maska. Ta snižuje záněty pokožky a zlepšuje krevní oběh, stahuje cévy a dodává pleti zářivější vzhled. Minimalizuje také známky únavy. Antioxidanty v kávě mohou navíc pomoci v boji proti akné, zvýšit tvorbu kolagenu a minimalizovat hyperpigmentaci.

Káva má i mnoho pozitivních účinků. Ve velkém množství ale může být nebezpečná.
Jaké množství kávy už může být smrtelné? Většina lidí zůstane v šoku

Na omlazující masku na obličej je potřeba lžíce kávové sedliny, dvě lžíce mletého ovsa a lžíce medu. Všechny ingredience důkladně promíchejte, naneste na čistou, suchou pokožku a jemně vmasírujte. Nechte působit dvacet minut, a poté smyjte teplou vodou.

První pomoc pro rty a oči

Kávová sedlina funguje i jako rychlá první pomoc, pokud se chcete zbavit otoků kolem očí. „Čajová lžička sedliny v navlhčeném papírovém ručníku a položená na oči po dobu asi 20 minut pomůže snížit otoky,“ radí web Verywell Health.


Nahrává se anketa ...

Jestliže vás trápí suché rty, smíchejte malé množství použité kávové sedliny s trochou kokosového oleje. Směsí masírujte rty, a pak ji odstraňte žínkou.

Kávová sedlina prospívá vlasům

„Káva má potenciál stimulovat růst vlasů, protože její protizánětlivé vlastnosti jí umožňují zklidnit zánět vlasového folikulu, o kterém je známo, že je jednou z příčin předčasného vypadávání vlasů,“ upozorňuje web Kaffe Bueno. S přibývajícícm věkem vlasové folikuly slábnou a vlasy začínají lidem vypadávat bez ohledu na pohlaví. Bylo prokázáno, že místní aplikace kofeinu na vlasy snižuje vypadávání vlasů a také podporuje jejich růst.

Peeling pokožky hlavy kávovou sedlinou odstraňuje odumřelé buňky a podporuje růst nových vlasů.Peeling pokožky hlavy kávovou sedlinou odstraňuje odumřelé buňky a podporuje růst nových vlasůZdroj: Shutterstock

Odborníci tvrdí, že pokožka hlavy je nejzanedbávanější částí těla a často se zanáší odumřelými buňkami. Peeling pokožky hlavy kávovou sedlinou odstraňuje odumřelé buňky a podporuje růst nových vlasů. Navíc pomáhá zlepšit krevní oběh a osvěžit pokožku. Pomáhá ale také předcházet bakteriálním infekcím a tvorbě lupů.

„Nejlepším způsobem, jak využít kávu na pokožku hlavy, je přidání kávové sedliny do vašeho oblíbeného oleje, například olivového nebo kokosového. Promíchejte, krouživými pohyby vmasírujte do pokožky hlavy, a pak opláchněte vlasy teplou vodou,“ doporučuje web Naturally curly zaměřený na péči o vlasy.