Ovesná kaše a rychlá granola:

Zdroj: Youtube

Oves je vysoce výživný

Avena sativa neboli oves setý je obilnina, kterou se krmí hospodářská zvířata, ale do jídelníčku si ji zařadili i lidé. A udělali dobře. Jedna miska ovesné kaše poskytuje tělu mimo jiné podstatnou část jeho denní potřeby vlákniny, esenciální mastné kyseliny, vitamín E a bílkoviny.

Oves je také bohatý na základní živiny a minerály, jako je thiamin, zinek, hořčík, železo, mangan, fosfor a selen.


Nahrává se anketa ...

Stejně, jako je tomu u pšenice, i zrno ovsa obaluje slupka, je tu ovšem rozdíl. "V jiných celých zrnech, jako v pšenici, můžete tuto otrubovou vrstvu odstranit. Ale v ovsu to nejde,“ uvedla odbornice na výživu a chronické nemoci Candida Rebellová pro společnost American Heart Association, která se zaměřuje na choroby srdce a mrtvici. To znamená, že oves je téměř vždy celozrnná potravina a je klíčovou součástí zdravého stravovacího vzorce.

Ovesné vločky jsou vysoce výživné. V jednom šálku vloček najdete:

• Kalorie: 166
• Vláknina: 4 gramy
• Tuk: 5 gramů
• Sacharidy: 32 gramů
• Bílkoviny: 6 gramů
• Mangan: 68 procent denní potřeby
• Fosfor: 18 procent denní potřeby
• Selen: 18 procent denní potřeby
• Hořčík: 16 procent denní potřeby
• Zinek: 16 procent denní potřeby
• Železo: 12 procent denní potřeby
• Draslík: 5 procent denní potřeby

Ovesné vločky podporují hubnutí

Věděli jste, že konzumace ovsa podporuje hubnutí? Toto zdravé zrno má totiž vysoký obsah vlákniny, která vás rychleji zasytí, což pomáhá předcházet přejídání i zbytečnému mlsání a snižuje denní příjem kalorií.

„Ale abyste si mohli užívat výhody hubnutí, vyhněte se příliš slazeným ovesným kaším i instantním ovesným vločkám, protože jsou plné cukru a konzervačních látek,“ upozorňuje veganský web Healthier Steps.

Zázvorový čaj je ideálním podzimním nápojem proti nachlazení, který navíc prohřeje.
Zázvor, všelék podzimu. Těmito čtyřmi chybami ho připravíte o cenné látky

Ovesné vločky pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Jejich vysoký obsah vlákniny zpomaluje trávení a umožňuje pomalé a stabilní uvolňování glukózy do krve. To pomáhá udržovat normální hladinu glukózy a předcházet výkyvům. Bylo také prokázáno, že oves zlepšuje citlivost na inzulin u pacientů s diabetem 2. typu.

Schopnost regulovat hladinu cukru v krvi je výhodná i pro každého, kdo si hlídá váhu: konzumace ovesných vloček při snídani vás zasytí déle než jiná jídla.

Oves je lepší než léky

Oves je spojován s přínosy pro zdraví srdce od 60. let minulého století. Ovesné vločky se mohou pochlubit speciálním typem vlákniny známým jako beta-glukan, který zvyšuje vylučování žluči bohaté na cholesterol z těla. To může pomoci snížit hladinu „špatného“ cholesterolu, který je významným rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění, až o 15 procent.

Ovesné vločky jsou navíc bohaté na antioxidanty avenanthramidy, které pomáhají rozšiřovat a uvolňovat cévy, což způsobuje pokles krevního tlaku.

„Bylo prokázáno, že strava bohatá na rozpustnou vlákninu snižuje cholesterol účinněji než statinové léky – bez jakýchkoli vedlejších účinků,“ podotýká Healthier Steps. Vědci navíc zjistili, že pokud k vločkám přidáte i vitamin C, tedy ovoce, vaše ochrana proti srdečním chorobám se ještě zvýší.

Riziko srdečních onemocnění a mrtvice hrozí také lidem se zvýšeným krevním tlakem. I to je důvod proč jíst oves. Několik studií totiž zjistilo, že strava s vysokým obsahem vlákniny je spojena s nižším krevním tlakem. 

Oves zlepšuje pohyby střev a chrání je před rakovinou

Vláknina je klíčovou složkou zdravého trávicího systému. Skutečnost, že se vláknina z ovsa pohybuje střevem nestrávená, znamená, že zvyšuje objem stolice, což zabraňuje zácpě a napomáhá pravidelnosti vyprazdňování.

Ovesná kaše přes noc je jednoduché zdravé jídlo, které si můžete připravit večer a dokonce do zásoby na několik dní
Ovesná kaše přes noc? Šetří peníze, je bleskurychle hotová a podporuje hubnutí

Antioxidanty avenanthramidy, které oves obsahuje, pomáhají zpomalovat buněčné mutace. ale také obsahují sloučeniny, které mohou pomoci předcházet rakovině tlustého střeva.

Ovesné vločky proti vráskám, ekzému i pupínkům

Pleťové produkty na bázi ovesných vloček chrání kůži před škodlivým UV zářením a škodlivými bakteriemi. Oves snižuje otoky, pomáhá zbavit se skvrn na kůži a předcházet budoucím pupínkům.

Použití pasty s mletými ovesnými vločkami může během několika minut zmírnit vyrážky nebo spáleniny od slunce. Ovesné vločky pomáhají suché pokožce, snižují její podráždění a bojují proti zánětům i kožním onemocněním, jako je atopická dermatitida a ekzém.

Křemík v ovsu je důležitý i pro zdraví kostry. „Ženám s postmenopauzální osteoporózou tedy výrazně prospívá pravidelná konzumace ovsa,“ zdůrazňuje web PharmEasy.

Kromě toho je oves také bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit před volnými radikály, tedy před hlavní příčinou stárnutí. O lesklé vlasy, krásnou pleť i zdravé nehty se stará i křemík obsažený ve vločkách.

„Pokud tedy hledáte přirozený způsob, jak bojovat proti vráskám, nehledejte nic jiného než svou spíž,“ podotýká Healthier Steps.

Ovesné vločky mají nečekané účinky na vlasy. Ošetřují svědivou pokožku hlavy, absorbují přebytečný maz a pomáhají proti lupům. „Při aplikaci na místa, kde dochází k vypadávání vlasů, dokáže oves zázraky, protože posiluje vlasové folikuly a zabraňuje poškození vlasů,“ upozorňuje zdravotnický web PharmEasy.

Oves má vysoký obsah vlákniny, která vás rychleji zasytí, což pomáhá předcházet přejídání i zbytečnému mlsání a snižuje denní příjem kalorií.Oves má vysoký obsah vlákniny, která vás rychleji zasytí, což pomáhá předcházet přejídání i zbytečnému mlsání a snižuje denní příjem kalorií.Zdroj: Shutterstock

Oves posiluje imunitní systém

Beta-glukan v ovesných vločkách stimuluje fungování bílých krvinek, čímž posiluje imunitní systém. Posiluje i činnost imunitních buněk, které pomáhají tělu zbavit se parazitů, bakterií, virů a plísní. Selen a zinek v ovesných vločkách zase pomáhají v boji proti infekcím.

V rámci zdravé stravy a cvičení může oves také pomoci v boji proti úzkosti a stresu. To zase může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice.

Oves podporuje lepší spánek

Většina lidí je zvyklá jíst ovesné vločky ráno, ale večerní miska vloček může přispět k lepšímu spánku. Ovesné vločky obsahují tryptofan, který tělo používá k tvorbě melatoninu, hormonu spánku, který reguluje cyklus spánku a bdění. Kvalitní spánek podporují také hořčík a vápník v ovsu.

Ovesné vločky na mnoho způsobů

Je tedy čas zařadit vločky do jídelníčku. Naštěstí je jejich použití v kuchyni velmi variabilní. Můžete je používat na sladko i na slano, mouka z ovesných vloček se hodí do koláčů a sušenek, do smoothies nebo k mírnému zahuštění polévek či omáček. Vločky jsou použitelné také jako příloha.

Chuť ovesné kaše si můžete zpestřit čerstvým ovocem, semínky a oříšky, do jejich slané verze můžete přidat zeleninu, vejce nebo sýr. Skvělé je i ovesné mléko, jehož pravidelná konzumace pomáhá zbavovat se přebytečných kil.

Chřipkovník – migrénovník pomáhá v boji proti nachlazení, chřipce, rýmě i migréně.
Tuto pokojovku musíte mít. Její vůně bojuje proti chřipce, rýmě i nachlazení

Z ovesných vloček si můžete udělat skvělý základ domácí granoly, nebo si je opražte a přidávejte je do oblíbeného jogurtu, nebo jimi posypte salát. Dobré jsou i v sekané, masových kuličkách či v karbanátcích.

„Pro zvýšení sytosti a udržení svalové hmoty po padesátce můžete do ovesných vloček přidat bílkoviny. Skvělými volbami jsou ořechy, semínka, jogurt nebo bílkovinný prášek,“ radí iReceptář. Ovesné vločky bílkovinami dobře doplňuje i tvaroh nebo skyr.

Oves a lepek
„Oves neobsahuje lepek, ale většina komerčních značek se zpracovává v zařízeních, která také zpracovávají zrna pšenice, žita a ječmene, která lepek odstraňují,“ varuje web BBC Good Food zaměřený na zdravou výživu. Ke kontaminaci lepkem může také dojít, pokud se oves pěstuje příliš blízko pšenice. Pokud trpíte celiakií, vždy zkontrolujte štítky, abyste se ujistili, že produkt je označen jako „bez lepku“.