Motá se a mluví z cesty, volala v úterý dopoledne na linku brněnských strážníků jedna ze zákaznic lékárny na Křivánkově náměstí v brněnském Žebětíně. Na lékárníka se proto vyjela podívat hlídka strážníků, která záhy zjistila, že je čtyřiapadesátiletý Ivo Merlíček namol opilý. Muž v bílém plášti mohl podle České lékárnické komory ohrozit svým stavem životy nemocných lidí.
„Hlídka s lékárníkem mluvila s tím, že na něj došla stížnost. Dechovou zkouškou pak strážníci zjistili, že má v krvi víc než dvě promile alkoholu,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Strážníci měli podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a přivolali policii.
Policejní komisař musel počkat až Merlíček vystřízliví a teprve potom ho mohl vyslechnout. „Případ vyšetřujeme jako přestupek a zřejmě dáme podnět i České lékárnické komoře,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. O trestný čin se podle něj nejednalo. „Muž by ho mohl spáchat jedině tehdy, pokud by svou opilosti někomu ublížil na zdraví nebo někoho poškodil,“ vysvětlil Malášek.
Komora: Šlo o zdraví pacientů
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček slibuje, že se případem opilého lékárníka bude zabývat vnitřní revizní komise. „Lékárník pod vlivem alkoholu může ohrozit život pacienta. Jeho práce totiž spočívá hlavně s nakládáním s nebezpečnými látkami a při míchání ingerencí se může zmýlit a vyrobit lék ve špatném poměru. Nebo vydat pacientovi úplně jiný lék,“ upozornil Havlíček.
Šéf lékárníků se podivil, že Merlíček „pracoval“ s dvěma promile alkoholu v krvi. „S takovým množstvím by neměl vůbec manipulovat s léčivy a už vůbec ne mluvit s pacienty,“ zhrozil se Havlíček, který odkázal na vnitřní řád komory. Podle něj hrozí opilému lékárníkovi potrestání. „Od pokuty až po vyloučení z komory,“ upřesnil prezident.
Merlíčka se snažil kontaktovat i brněnský Deník Rovnost. Na lékárně však visel nápis „dovolená“. Obyvatelé Žebětína ale na lékárníka nedají dopustit. „Je to jediná lékárna široko daleko, Merlíček má navíc skoro pořád otevřeno a je k lidem vstřícný,“ chválila lékárníka mladá maminka. Křivého slova neměli na Merlíčka ani jiní žebětínští usedlíci.
Lékařka s lahví v ruce
Muži zákona tvrdí, že případů, kdy se opije lékař nebo lékárník, je málo. Letos řešili pouze jedinou opilou lékařku. Na jedenapadesátiletou Sylvu Heclovou, která má ordinaci v Chládkově ulici v brněnských Žabovřeskách, upozornil letos koncem dubna pacient.
Hlídka strážníků našla v bílém plášti ženu, která jen s těžkostmi artikulovala. Také z jejího dechu bylo jasné, že se musela před ordinováním napít. Se strážníky, kteří přijeli prekérní situaci řešit, odmítla doktorka spolupracovat. S dechovou zkouškou nejprve souhlasila, pak si ale dýchání do přístroje rozmyslela. Navíc se začala rozčilovat, že muži zákona nemají v její ordinaci co pohledávat.
V tom se ale lékařka mýlila. „Ze zákona na ochranu kouření a požívání alkoholu můžeme podrobit dechové zkoušce i lidi, kteří neřídí auto. Jde především o profese, kde mohou opilí lidé způsobit škodu na majetku a zdraví jiných lidí,“ upozornila Kapitančiková.