V opačné roli se ocitl jednatřicetiletý brněnský advokát Martin Rybnikář. Zatímco ještě donedávna zastupoval stíhané, obžalované či obviněné, ve středu 16. 5. 2007 si musel vzít obhájce sám. Do vazby kvůli půlmilionovému podvodu ho policisté odvezli poté, co o tom rozhodl brněnský městský soud.
„Do vazby míří muž proto, že by mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo by mohl jinak mařit trestní stíhání,“ řekl státní zástupce Jan Petrásek, který vazbu na Rybnikáře navrhoval. Soud mu po téměř čtyřhodinovém posuzování vyhověl. Eskorta tak stíhaného advokáta převezla do brněnské vazební věznice.

Do vlastní kapsy

Rybnikář se podle policejního vyšetřování dostal do křížku s trestním zákonem jako obhájce jednoho odsouzeného muže. Toho zastupoval v řízení u Krajského soudu v Ostravě.
„Obhájce vylákal na odsouzeném půl milionu korun pod záminkou, že zařídí povolení obnovy řízení a propuštění odsouzeného z vězení,“ řekla Veronika Dumková z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že Rybnikář měl za půl milionu korun zajistit ovlivnění svědků. „Ti by v řízení vypovídali v jeho prospěch,“ doplnila Dumková.
Další milion korun chtěl Rybnikář podle protikorupčních policistů na podplacení soudce. Podle policie ale svědky ani soudce nekontaktoval. „Nepodnikl ani žádné jiné kroky vedoucí k ovlivnění tohoto řízení. Peníze použil pro vlastní potřebu. Stejně chtěl naložit i s milionem,“ popsala Dumková jednání stíhaného advokáta. Pokud se Rybnikář dostane před soud, může ve vězení strávit až osm let.

Bílé vrány


Česká advokátní komora, která je největší stavovskou organizací právníků v Česku, sdružuje přes osm tisíc advokátů. I mezi nimi se však najdou takoví, kteří se dostanou do křížku se zákonem. Takovým advokátům říkají v komoře „bílé vrány“. Nejhorší trest pro právníky je ten, že jsou vyškrtnuti z řad advokacie.
Okamžitě poté, co soud poslal Rybnikáře do vazby, mu vedení komory pozastavilo výkon advokacie. „Nyní musíme vybrat zástupce, který si převezme jeho kauzy,“ řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Nic víc zatím komora udělat nemůže. „Pokud zmíněného advokáta soud odsoudí do vězení, automaticky ho vyškrtneme. Jestliže dostane podmíněný nebo peněžitý trest, jedná představenstvo České advokátní komory o dalším postupu,“ přiblížila Chaloupková.
Jen za loňský rok vyškrtla komora ze svých řad pět advokátů, kteří měli co do činění s trestním řízením. Vyškrtnutí advokáti sice nepozbudou titul, ale jako právníci pracovat nemohou. Do komory se mohou vrátit až po pěti letech poté, co si odpykají trest a opustí brány vězení.