Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality dokončili vyšetřování brněnského jednatřicetiletého advokáta Martina Rybnikáře z Brna, který se dostal do křížku s trestním zákonem jako obhájce jednoho odsouzeného muže.

„Obhájce vylákal na odsouzeném půl milionu korun pod záminkou, že zařídí povolení obnovy řízení a propuštění odsouzeného z vězení,“ řekla mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková. Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že Rybnikář měl za půl milionu korun zajistit ovlivnění svědků. „Ti by v řízení vypovídali v jeho prospěch,“ doplnila Dumková.

Další milion korun chtěl Rybnikář podle kriminalistů na podplacení soudce. Podle policie ale svědky ani soudce nekontaktoval. „Nepodnikl ani žádné jiné kroky vedoucí k ovlivnění tohoto řízení. Peníze použil pro vlastní potřebu. Stejně chtěl naložit i s milionem,“ popsala Dumková jednání stíhaného advokáta. Tomu hrozí až osmiletý trest.

Rybnikář je nyní ve vazbě a čeká na to, až státní zástupce vypracuje žalobu. „Ve vazbě je proto, že by mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo by mohl jinak mařit trestní stíhání,“ řekl státní zástupce Jan Petrásek, který vazbu na Rybnikáře navrhoval.

Okamžitě poté, co soud poslal Rybnikáře do vazby, mu vedení České advokátní komory pozastavilo výkon advokacie. Nic víc zatím komora udělat nemůže. „Pokud zmíněného advokáta soud odsoudí do vězení, automaticky ho vyškrtneme,“ uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.
Jen za loňský rok vyškrtla komora ze svých řad pět advokátů, kteří měli co do činění s trestním řízením.