Pneumatiky velkých aut vypustili klimatičtí aktivisté na různých brněnských místech, pod stěrač následně vložili letáček, aby řidiči věděli, že je vozidlo nepojízdné. „Vadí nám auta typu SUV. Vyhýbáme se autům s průkazem ZTP a pracovním autům, například stavebnictví, zásobování, lékařská pohotovost, lesnictví, případně podle úsudku na místě,“ uvedli aktivisté.

Důvodem, proč jim vozy typu SUV tolik vadí, je kvalita života ve městech a jejich dopad na klimatické změny. „V Brně máme navíc tragickou zkušenost se smrtí malé holčičky, kterou před třemi lety přejela při couvání řidička SUV, protože ji neviděla,“ pokračovali členové Tyre Extinguishers Brno.

Brněnští strážníci evidují desítky stížností.
Útok na SUV v Brně: aktivisté autům vypustili pneumatiky, událost řeší policie

Na nepříjemnou ranní zkušenost upozornila mimo jiné Brňanka Petra, svoje příjmení neuvedla. „V úterý ráno jsem u svého zaparkovaného SUV v Grohově ulici našla vypuštěnou pneumatiku s lístečkem o tom, že mé vozidlo má velké emise. Prosím, ať si lidé dají pozor a zkontrolují si pneumatiky na větších vozech než vyjedou,“ apelovala žena.

S prosbou o další informace oslovil Deník rovněž policisty, ti však konkrétnější poznatky zatím poskytnout nemohli. „Věříme, že majitelé aut se bez svých vozů v úterý obejdou, než si nechají doplnit kola. Musí ale pamatovat na to, že mají odpovědnost vůči svým spoluobčanům v Brně i na celém světě. Bezdůvodné používání velkých aut tuto odpovědnost popírá,“ komentovali aktivisté.