Čtyřicet policistů ze zvláštní jednotky a pyrotechnici se psy vycvičenými na hledání výbušnin vyjeli okolo půl druhé odpoledne do Justičního areálu v Heršpické ulici. Vchod do budovy obehnali policejní páskou. „Případ vyšetřovatel nevyhodnotil jako rizikovou situaci. Kdo chtěl, mohl v budově zůstat. Většina lidí ale odešla,“ popsal situaci soudce Michal Hoskovec.

Jeho kolegyně měla ve vedlejší jednací síni rozhodnout o vazbě muže z Oslavan. Policie ho obvinila z toho, že třikrát po sobě zavolal do Justičního areálu a vyhrožoval bombou. „Tentokrát ale muž zavolat nemohl. Byl totiž v cele předběžného zadržení. Tam za ním odjela soudkyně, protože do areálu Justičního paláce nesměl další hodinu nikdo vkročit,“ uvedl Hoskovec.

Soudkyně nakonec poslala muže do vazby. Hrozilo, že by se muž na svobodě mohl stejného jednání dopustit znovu. „Zjistilo se, že krátce poté, co muž poprvé zavolal, přišel do Justičního areálu. Chtěl se informovat o tom, kdy ho čeká další soud. Viděl, jaký rozruch svým telefonátem způsobil a přesto to udělal ještě dvakrát,“ uvedl Hoskovec. Mezi další důvody, proč muž zůstane ve vězení je také to, že je nyní stíhaný i kvůli dalším prohřeškům. Jsou jimi krádež a zanedbání povinné výživy.

Bojoval o dítě

Šestatřicetiletého muže z Oslavan policisté ve středu zadrželi. Nezvyklým způsobem chtěl totiž celkem třikrát překazit soudní projednávání. Jednalo se o rozhodnutí, komu soud svěří do péče jeho dítě. „Muž odjel do sousední vesnice, Tetčic. Odtud zavolal z veřejného telefonního automatu na linku 112, že se v budově soudu nachází bomba. Taková zpráva vždy vyvolala evakuaci soudu,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Policisté však žádnou bombu nenašli. Na místě pracovali kriminalisté a analytici, situace však začala být podezřelá i zaměstnancům soudu. „Zjistili, že v případech, kdy někdo v brněnském centru justice nahlásil nastražení výbušného systému, měl mít soudní líčení jeden a tentýž muž,“ vysvětlil kroky detektivů Malášek. Muže z Oslavan policisté zadrželi po několika hodinách a obvinili ho z trestného činu šíření poplašné zprávy.

Muž se pak přiznal, že chtěl tímto způsobem bojovat o své dítě. Soud měl totiž rozhodnout o svěření dítěte do péče matky. Muži se sice podařilo jednání odložit, ale kvůli svým výhružným telefonátům o možnost vychovávat své dítě přišel. „Obviněnému hrozí až pět let za mřížemi a nepodmíněný trest. Má totiž v trestním rejstříku dva záznamy. Jeden z toho se týká také nedovoleného ozbrojování,“ informoval Hoskovec.

ZPRAVODAJOVÉ BRNĚNSKÉHO DENÍKU