Související články v pravém sloupci, dole pod textem rozhovory a infografika.

Rušná neděle čeká Brno. Na úvodní zápas jarní části fotbalové ligy mezi 1. FC Brno a Baníkem Ostrava totiž míří stovky nebezpečných fanoušků. Policie označila zápas za rizikový a bude kvůli němu na nohou. V záloze má dokonce i vodní děla.

Brněnští policisté se chystají na letošní novinku. Poprvé nebudou pomáhat na stadionu. Vpadnou tam jen v případě, že pořadatelům přerostou fanoušci přes hlavu. „Od letošního roku platí pro pořádání fotbalových zápasů změněná bezpečnostní pravidla. Policie na stadionu zasáhne jen v případě, že pořadatelé vlastními silami nedokážou udržet klid. V takovém případě ale zásah policistů sportovní klub zaplatí,“ vysvětlil novou situaci brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

To však neznamená, že policie ze stadionů zmizí úplně. Při fotbalových utkáních budou v ochozech specialisté na problematiku diváckého násilí, takzvaní „spotteři“. Navíc bude policie při rizikovém zápase dál chránit lidi a majetek. Příznivce týmů bude i nadále doprovázet na stadion a zpět k nádraží.

Přísná bezpečnostní opatření platí i pro tuto brněnskou neděli. V pohotovosti budou nejen stovky policistů, ale i strážníci. „Do akce jich zapojíme sto dvacet. V den zápasu pak sledují příjezd fanoušků a také hlídají dopravní situaci v okolí stadionu. Nebudeme však jen tam. Zároveň plánujeme monitorovat také centrum města a samozřejmě i odjezdy všech fanoušků z Brna,“ řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Policie slibuje, že do akce zapojí veškerou dostupnou techniku. Nebudou chybět psovodi, v záloze má technické prostředky, jakým je například vodní dělo.

Podmínky přivolání policejní pomoci na stadion a její zaplacení přesně řeší dohoda mezi policisty a fotbalovým svazem, kterou v pondělí podepsal předseda svazu Pavel Mokrý s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Kolik budou kluby platit, však ani jedna strana nezveřejnila. „To, co děláme, není nic proti fotbalu. Jsem vášnivý fotbalový fanoušek, ale také táta čtyřletého syna. A proto chci mít jistotu, že když s ním půjdu na fotbal, tak se domů vrátíme živí a zdraví. A bez toho, aby nám výtržníci a darebáci něco udělali,“ hájil dohodu ministr vnitra Ivan Langer.

Sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák se nějakého vážného incidentu na stadionu nebojí. „Kotel Baníku bude hlídat ostravská bezpečnostní agentura, která zajišťuje domácí zápasy Ostravy. Máme s ní dobré zkušenosti, přijede už potřetí za sebou,“ uvedl Bělák. Policisté také věří, že se neobjeví násilnosti podobné těm z podzimu 2007 při zápasu Brna s pražskou Spartou. Tehdy se hostující fanoušci kryli vlajkami, na stadionu hajlovali a zdemolovali několik sedaček.

Přečtěte si o tom, jak vypadala situace před rokem, kdy Baníkovci dorazili do Brna. VÍCE ZDE

Brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek: Připravená máme také vodní děla

Duel mezi 1. FC Brno a Baníkem Ostrava přitáhne i takové jedince, kteří se místo sportovního zápasu věnují spíše výtržnostem. Na zápas jich podle policejních odhadů přijedou desítky. „Policie je na to připravená, v ulicích budou stovky policistů i těžkooděnců,“ říká brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Proč je právě tohle utkání rizikové?
Zápasy těchto dvou moravských rivalů často přináší potyčky mezi tábory fanoušků obou celků. S tím také souvisí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Nedělní zápas, který se hraje od tří hodin odpoledne na Městském stadionu v Srbské ulici, jsme vyhodnotili jako jeden z nejrizikovějších v jarní části fotbalové ligy.

Jak budou bezpečnostní opatření vypadat?
V hlavních rysech kopíruje opatření z minulých rizikových zápasů. Policie bude hlídat už příjezd fanoušků do Brna. Pak bude dohlížet na jejich přesun autobusy brněnského dopravního podniku na stadion do Králova Pole a po zápase zpět na nádraží. Při utkání pak bude policie v případě narušení veřejného pořádku připravena zasáhnout.

Co zvyšuje rizikovost utkání?
Rizikovost nedělního fotbalového zápasu zvyšuje hlavně očekávaný příjezd příznivců Slovanu Bratislava. Ti by měli stát na brněnské straně. Naopak posilou pro příznivce Baníku budou polští fotbaloví fanoušci. Pro zachování klidu a pořádku bude velmi důležité oddělit oba tábory již na příjezdu do města i po celou dobu jejich pobytu v Brně.

Kolik policistů se opatření zúčastní?
Přesný počet nemůžu říct, ale v bezpečnostním opatření počítá policie s úzkou spoluprací s Městskou policií Brno. Do akce nasadíme několik stovek mužů včetně psovodů a jízdní policie. Pro případ krizové situace, tedy nějakých komplikací, máme připravené i technické prostředky jako vodní děla.
Manévry při fotbalovém zápase 1. FC Brno - Baník Ostrava.

Majitel a výkonný ředitel 1. FC Brno Roman Pros: Za pořádek na stadionu dáme statisíce

Nedělní rizikový zápas Brna s Ostravou je velkou zkouškou nového systému bezpečnosti na stadionech. Vedení 1. FC Brno dělá vše pro to, aby hrozící výstřelky fotbalových chuligánů omezilo na minimum. „Věřím, že žádný problém nebude,“ doufá majitel brněnského klubu Roman Pros.

Podle nových zákonů a smlouvy fotbalového svazu se státem nesmějí být na stadioně policisté. Co se tedy na brněnském stadionu změní?
Jednoduše se budeme snažit zajistit bezpečnost a pořádek sami. Musíme se věnovat věcem, které jsme dlouho opomíjeli. Ale všechno pěkně postupně. Teď jsme třeba najali lidi z bezpečnostních agentur.

To bude určitě něco stát. Jak moc se tím napne rozpočet klubu?
Uvidíme. Každopádně je to pro nás problém, protože se jedná o výdaje, se kterými jsme nepočítali. I v souvislosti s hospodářskou krizí, která sport hodně ovlivňuje, to pro nás rozhodně plus není.

Na kolik tedy vyjde zajištění fotbalového zápasu?
Částky se pohybují v řádech statisíců korun, ale je to různé. Jsou riziková utkání jako například s Baníkem, a pak třeba taková, kde je nebezpečí minimální. V těch rizikových bude ekonomická zátěž velká. Důležité je také si uvědomit, že musíme bezpečnost zajistit bez ohledu na to, kolik přijde lidí.

Je pro brněnský klub problém, že si nové věci poprvé vyzkouší zrovna v utkání s Baníkem Ostrava?
Buďme rádi, že se nedostatky ukážou hned ze začátku a ne až někdy na konci jara. Já ale věřím, že žádný problém nebude. Myslím, že jsme pro to udělali maximum.

Jak dlouho se na tento zápas připravujete?
O utkání s Baníkem se bavíme snad měsíc a půl.

Spolupracujete v tomto ohledu nějak s ostravským klubem?
Ano, dokonce máme najatou ochranku z Ostravy, která bude stát před sektorem fanoušků Baníku.