Jeden ze senátů Nejvyššího správního soudu vyzval rozšířený senát, aby současné rozhodování, podle kterého je obnova nemožná, přehodnotil. Pokud rozšířený senát návrhu vyhoví, může to přinést nejen řidičům novou příležitost k obraně. „Klíčovou otázkou, kterou je nutné v této věci vyřešit, je to, jestli je možné obnovit řízení o přestupku, který byl vyřešený uložením pokuty,“ stojí v návrhu tříčlenného senátu, v jehož čele zasedá předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Kdy rozšířený senát rozhodne, zatím není jasné. Většinou to trvá několik měsíců.

Takzvané blokové řízení, kdy pachatel dostane jen pokutu, je zkráceným a zjednodušeným řízením o přestupku. S uložením pokuty musí souhlasit i provinilec. Pokud souhlas nedá, případ se rozhodne ve standardním správním řízení. Jeho výsledek už pak může provinilec napadnout odvoláním i žalobou.

Nejvyšší správní soud se tímto problémem zabývá na základě kasační stížnosti muže, který v srpnu 2007 dostal pokutu tisíc korun. Při jízdě v Údolní ulici v Brně nebyl připoutaný bezpečnostním pásem. Po několika měsících pak brněnský magistrát muži oznámil, že dosáhl 12 bodů v registru řidičů. Musel proto odevzdat řidičský průkaz.

Teprve tehdy zjistil, že se podle registru v srpnu neměl připoutat. Poté začal tvrdit, že přestupek nespáchal on, ale jeho bratr, který si auto často půjčuje. Na rodinné oslavě prý zjistili, že si omylem vyměnili doklady, a tak na pokutovém bloku nebylo bratrovo jméno, ale jméno a další osobní údaje majitele auta. Záměny si prý nevšiml ani jeho bratr při podepisování pokutového bloku, ani policisté při předložení dokladů. Bratr se k přestupku přiznal.