Policii se před nedávnem muže šířícího poplašné zprávy podařilo odhalit. Hrozí mu tři až pět let ve vězení. Třiadvacetiletý mladík bombu v brněnském nákupním centru ohlásil v loňském roce celkem čtyřikrát. Aby to nebylo podezřelé, ve dvou případech řekl, že je bomba ještě na jiném místě, v nemocnici nebo v areálu Masarykovy univerzity.
„Zjistili jsme, že muž pracoval v nákupním centru jako ostraha. Na směnách se nudil. Jednou zažil policejní akci, když policisté evakuovali nákupní centrum kvůli podezření, že je v budově bomba. Zalíbilo se mu pomáhat policistům. Proto pak falešné bomby sám ohlašoval," sdělila ve čtvrtek brněnská kriminalistka Olga Pifková.
"Zábavu", kterou způsobil několika set tisícové škody, měl mladík důkladně promyšlenou. „Na tísňovou linku volal pokaždé z jiného mobilu. Ten si kvůli tomu koupil a po telefonátu ho hned prodal. Navíc se snažil maskovat se změnou hlasu. Jednou mluvil jako příslušník romského etnika, pak hantecem. V dalších případech mluvil se zakrytými ústy nebo se zacpaným nosem," popsala kriminalistka.
Pomohla náhoda
K odhalení pachatele pomohla policistům náhoda. „Policistka, která slyšela nahrávky z tísňové linky, poznala podle hlasu pachatele v muži, kterého vyslýchala v jiné kauze jako svědka. Další důkazy pak potvrdili, že volal skutečně on," sdělil ředitel brněnské policie Martin Kotlan.
Falešným poplachem muž ohrozil životy několika set pacientů v nemocnici. „Naštěstí jsme je nemuseli evakuovat. Policii se totiž včas podařilo zjistit, že se jedná o planý poplach," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová s tím, že se personál na podobné události připravují téměř každý měsíc na cvičeních.
Mladík si svým neuváženým jednáním podle policistů zničil život. „Bude muset splatit několika set tisícové škody, které šířením poplašných zpráv způsobil. Hrozí mu také tři až pět let vězení. Navíc se chtěl hlásit k policii, tam už se teď určitě nedostane," řekla Pifková.
Podle Kotlana se jedná o ojedinělý případ. Většinou se totiž nesetkávají s pachateli, kteří by poplašné zprávy šířili opakovaně. „Dříve to dělaly děti, když měly psát písemku ve škole. To se nám ale podařilo za spolupráce s řediteli škol téměř úplně vymýtit. Teď volají opilí lidé, kteří se chtějí pobavit. Bomby v nákupních centrech a jiných institucích také ohlašují například lidé, kteří tím chtějí obchodům snížit zisk ve svůj prospěch," vysvětlil ředitel.
Psycholožka Petra Plevovská se domnívá, že falešné zprávy šíří lidé, kteří na sebe chtějí upozornit. „Pokud ničím nevynikají, snaží se získat pozornost takovými způsoby," řekla Plevovská.