Naštvaní muži vtrhli do chaty v květnu roku 2015. „Vykopli dveře a vešli dovnitř. Přítele jejich sestry chtěli donutit, aby se s ní už nestýkal. Fyzicky ho napadli teleskopickým obuškem a k hlavě mu přiložili plynovou pistoli. Přestali až kvůli naléhání sestry,“ přečetl z obžaloby státní zástupce Milan Richter.

Bratři způsobili muži tržnou ránu na hlavě a oděrky na předloktí. Na životě ho ale neohrozili. „Podle dokumentace měl pouze tržnou ránu na hlavě. Téměř žádné komplikace nehrozily. Kromě jizev nemá napadený žádné trvalé následky,“ uvedl znalec z oboru soudního lékařství Michal Zelený.

Napadený muž u soudu přiznal, že jeho vztah s přítelkyní doprovázely konflikty s jejími bratry i otcem. Při výpovědi si ale protiřečil. „Nevím, jestli to byli tihle dva kluci. Byl jsem opilý a z večera si moc nepamatuji,“ řekl. Později však zdůrazňoval, že alkohol pil, ale opilý určitě nebyl.

Oba bratři odmítli u soudu vypovídat. Stejně se zachovala jejich těhotná sestra i matka. Svědectví podal bratr napadeného muže, který mu zavolal záchranáře. „Neudržuji s ním pravidelný kontakt. Kdybych měl řešit jenom jeho problémy, tak nic jiného nedělám. Tu dívku ani její rodinu neznám,“ zmínil.

Oba obžalovaní byli souzení za pokus o ublížení na zdraví. Staršího poslal soud na dva roky do vězení a jeho mladšího bratra na jednadvacet měsíců s odkladem na čtyři roky. Verdikt soudu není pravomocný, státní zástupce se odvolal. Muži by podle něj měli být souzení za trestný čin vydírání.

Obhájce staršího z bratrů Martin Klimo byl s rozsudkem spokojený. „Doufal jsem, že budou souzení za ublížení na zdraví a tak to taky dopadlo. Lhůtu na odvolání jsme si ponechali kvůli procesní opatrnosti,“ okomentoval.

JAN VOSTAL