"Kdyby si poškozená sama nepřivolala včasnou lékařskou pomoc, mohla zemřít," řekl u soudu žalobce Petr Bejšovec. Obžalovanému hrozí až šestnáct let ve vězení za pokus o vraždu. Dále jej státní zástupce obžaloval za krádež vozidla a zneužívání cizího dokladu.

Ačkoliv s odškodněním poškozené přes tři sta tisíc korun Vrba souhlasil, s napadením se neztotožňuje. S bývalou přítelkyní se prý pouze pohádali a poprali, železnou tyčí ji však neuhodil. "V tašce jsem přítelkyni našel drogy, které jsem vyhodil do kaluže. Když se to dozvěděla, vrhla se na mě. Při šarvátce jsem jí způsobil pouze lehká zranění," popsal u soudu Vrba.

Jak přišla k těžkému poranění hlavy, prý netuší.

Podle poškozené ji Vrba napadl kvůli rozchodu, který neunesl. Obžalovaného popsala jako konfliktního člověka, který nemá rád lidi. Konflikty měl prý i s vlastní rodinou. Napadení popsala jako velmi surové. Vrba ji měl opakovaně mlátit do hlavy tyčí, klečet na krku a vyhrožovat smrtí. "Když jsem pak utíkala, pořád jsem se bála, že mě jde dorazit. Dokonce i v sanitce se mě zmocnila panika, že mě tam místo ošetření zabijí," vypovídala u soudu.

Obžalovaný Vratislav Vrba.Zdroj: Ondřej Mareček

Po incidentu trávil Vrba noci v autě v okolí Brna. Proč nekontaktoval policii nebo se neubytoval v hotelu, soudu nevysvětlil.

Jednání bude pokračovat ve čtvrtek od devíti hodin ráno.

ONDŘEJ MAREČEK