Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brněnská lékařka brala roky úplatky

Brno - Jednu z největších úplatkářských afér v českém zdravotnictví odhalila skrytá kamera. Lékařka z Brna brala peníze od výrobců za předepisování jejich léků.

5.8.2009 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Vážení čtenáři, hlasujte v nové pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Dvě stě padesát korun. Tolik si brala lékařka Eliška Jugová za každý recept, na kterém pacientům předepsala lék Lamisil. Metody dermatoložky z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila skrytá kamera v reportáži České televize.

„Patnáct let jsem dostávala dvě stě padesát korun za jednoho pacienta. Pravidelně, každý měsíc na ruku,“ říká Jugová v reportáži, která odhalila jeden z nejzávažnějších případů korupce v českém zdravotnictví. Peníze jí vyplácela společnost Novartis.

Nová obchodní zástupkyně

Novartisu lékařce odmítla dávat provize, a tak Jugová uzavřela dohodu se společností Actavis. „Ti mi nedávají peníze na ruku, ale proplatili mi třeba notebook,“ přiznala otevřeně v reportáži.

Společnost Novartis se v úterý k případu nevyjádřila. „Nikdo tu není, všichni mají jednání, nechám jim vzkaz nebo můžete napsat e­mail,“ sdělila stroze žena, která zvedla v Novartisu telefon. „U nás existují přísné předpisy. Podle nich nesmí hodnota věcných darů překročit hranici patnácti set korun na odměnu pro jednoho lékaře za rok. Jsou to plánované marketingové výdaje,“ řekl Jan Čáka z Activisu.

Podle Hospodářských novin dostala Jugová po pondělním odvysílání reportáže výpověď. „Okamžitě jsme s ní rozvázali pracovní poměr,“ potvrdil ředitel nemocnice Petr Koška. Ten také včera zpřísnil vnitřní předpisy, které se týkají komunikace lékařů s farmaceutickými firmami.

Případ šetří i Česká lékařská komora. „Podáme na ni disciplinární žalobu. Komise prozkoumá, zda svým postupem nepoškodila pacienta,“ popsal postup její mluvčí Michal Sojka. Neočekává ale, že by komora ženu vyloučila. „To by musela prokazatelně poškodit pacienta, což se v tomto případě asi nestalo,“ uvedl Sojka. Stejný názor pro Českou televizi vyjádřil i prezident lékařské komory Milan Kubek. Pokud by Jugovou komora přece jen vyloučila, nesměla by v Česku dál vykonávat lékařskou praxi.

Proviněním lékařky svatoanenské nemocnice se zabývá i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Prošetříme podklady, které jsme dostali od televize. Poté se rozhodneme, jak ženu potrestáme,“ uvedla mluvčí ústavu Veronika Petláková. O konkrétním trestu však nechce mluvit ani tato organizace.

Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud podle Petlákové řešil pouze čtyři podobné případy. Přistižená lékařka Eliška Jugová však o úplatcích mluvila s takovou samozřejmostí, že to překvapilo i redaktora České televize, který reportáž natočil. „Vypadalo to, jako by bylo braní úplatků zcela běžné ve všech ordinacích,“ divil se reportér Lukáš Landa.

Ředitele nemocnice událost velmi nepříjemně překvapila. O tom, že někdo z jeho podřízených bere úplatky, neměl nejmenší tušení. S podobným případem se zatím nesetkal ani ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. „Jsem ve funkci dva a půl roku a nic podobného jsem zatím neřešil,“ řekl Kraus. Připustil ale, že stoprocentní kontrolu nad více než sedmi stovkami svých zaměstnanců nemá.

Opatření, která udělal ředitel svatoanenské nemocnice, Kraus plně schvaluje. Podle svých slov by jednal stejně jako on. „Uvítal bych také daleko tvrdší postoj lékařské komory. Je tu hlavně od toho, aby sledovala dodržování etických pravidel,“ zdůraznil Kraus.

Úplatná lékařka podle něj hrubě poškodila pověst všech lékařů v republice. „Na rozdíl od lékařské komory si myslím, že by za to měla být vyloučena,“ dodal. Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří se s podobným případem už setkala. „Ano, farmaceutické firmy tady už lobbovaly,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

S nabídkou se jedna z firem obrátila přímo na něj. „Dodavatel mi slíbil, že zaplatí vydávání našeho nemocničního časopisu, pokud od něj budeme brát léky,“ popsal svou zkušenost Gejdoš. Nabídku mluvčí odmítl a vysvětlil zástupci firmy, že se musí přihlásit do řádného výběrového řízení. Ředitelé obou nemocnice budou teď trvat na tom, aby lékaři striktně dodržovali etický kodex. „Ten totiž braní úplatků jednoznačně zakazuje,“ tvrdí Koška i Kraus.

Reportér: Jugová byla suverénní

Odhalení úplatné lékařky svatoanenské nemocnice není první zdravotnickou aférou, kterou reportér České televize Lukáš Landa rozkryl. Upozornil už například na dovolenou v luxusním hotelu v Egyptě, kterou lékařům zaplatila firma Actavis distribuující léky do ordinací. Minulý týden za to společnost dostala třičtvrtěmilionovou pokutu od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Na stopu úplatků, které dával Novartis brněnské lékařce, přivedla Landu jedna z dávných reportáží. „Na uplácení mě upozornil tehdejší zaměstnanec Novartisu Robert Horký. Krátce po tom, co jsme reportáž odvysílali, ho vyhodili. Proto jsme si řekli, že tam asi není něco v pořádku,“ popisuje Landa důvody, které ho vedly k dalšímu pátrání.

Přes firmu Novartis se pak dostal až do ordinace doktorky Elišky Jugové. „Zjistili jsme totiž, že s Novartisem spolupracovala. Navíc jsme dostali tip, že právě ona se úplatkům vůbec nebrání,“ říká Landa.

Reportér proto dlouho neváhal a se svou kolegyní se v přestrojení za zástupce Novartisu vydal za brněnskou lékařkou. Vzali si také skrytou kameru. „Vydávat se za zástupce farmaceutické firmy bylo docela těžké. Museli jsme totiž vědět, jak se reprezentanti těch společností chovají,“ přibližuje Landa přípravy na natáčení. Snažil se co nejvíce napodobit jednání obchodníků.

Jeho úsilí přineslo brzy výsledky. Jugová totiž hned na první schůzce přiznala, kolik jí zástupce Novartisu platil za to, že předepisovala jejich léky. „Překvapilo nás, jak byla lékařka hned od začátku otevřená. Ani jsme to nemuseli zkoušet jinde,“ tvrdí Landa.

Překvapení však čekalo na reportéra mnohem víc. Když totiž lékařce přiznal, že je z televize, žena vše popřela. „To jsem čekal. Ale nevěděl jsem, že to bude popírat, i když jí řeknu, že mám vše nahrané,“ diví se Landa. Žena si stále vymýšlela různé verze případu a tvrdila, že to, co říkala původně, není pravda.
Na případu reportéra zarazilo několik dalších věcí. „Pozoruhodné je, že to doktoři brali jako samozřejmost. U našeho jednání byla dokonce i sestra. Zdá se, že vnímají úplatky jako něco normálního,“ domnívá se muž.

Doufá, že jeho reportáž pomůže tomu, aby úplatků ubylo. „Snad se všichni nad sebou zamyslí. A lékaři se třeba příště budou bát, že za nimi jde novinář se skrytou kamerou,“ věří Landa. (jgn)

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny po odhalení korupce říká:

Hned jsem zpřísnil etický kodex

Petr Koška stojí od loňského června v čele nemocnice, jejíž lékařku zachytila skrytá kamera, jak se přiznává k braní úplatků. Ředitele případ nemile překvapil, o podobných praktikách neměl tušení.

Pracuje doktorka Jugová stále ve vaší nemocnici?
Ne. Kvůli jejímu pochybení jsme s ní okamžitě rozvázali pracovní poměr.

Tušil jste, že ve vaší nemocnici dochází k uplácení?
Žádné náznaky jsme nezaregistrovali ani u doktorky Jugové, ani u žádného jiného lékaře.

Setkal jste se s podobným případem uplácení někdy dříve?
Za rok svého působení na ředitelském postu ne.

Jaká opatření jste zavedl, aby k takovým případům nedocházelo?
Nemocnice má takzvaný etický kodex, jehož součástí jsou pravidla pro komunikaci se zástupci farmaceutických firem. Tuto směrnici jsem vydal po svém nástupu do nemocnice a na základě odhaleného uplácení došlo k jejímu zpřísnění.

Co přesně se v kodexu změnilo?
Dříve jsme lékařům nebránili v komunikaci se zástupci farmaceutických firem. Nesměli s nimi sice probírat obchodní podmínky ani od nich přijímat dary, mohli spolu však projednávat farmaceutické novinky či školení a semináře. Nyní jsme zakázali i toto. S farmaceutickými firmami tak bude v kontaktu pouze náměstek ředitele pro léčebně-preventivní péči.

Lékaři se tedy se zástupci firem nemají vůbec potkat?
Na nemocniční půdě v pracovní době by k takovým schůzkám rozhodně docházet nemělo.

Jak hodnotíte pochybení lékařky z odborného hlediska? Souhlasíte s tvrzením lékařské komory, že pokud nebyl poškozen pacient, není její chyba tak závažná?
Nejsem lékař, tuto problematiku nechám na posouzení lékařům. Doktorka Jugová měla své nadřízené, kteří odpovídají za to, že péče, kterou pacientům poskytla, je v souladu s platnými předpisy.

Věnujete zaměstnancům nemocnice nějakou zvláštní péči, aby nepodléhali pokušení brát úplatky?
Myslím, že není úlohou zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům zdůrazňoval, že nemají porušovat zákon. To by snad pro každého měla být naprostá samozřejmost. Snažím se však řídit nemocnici tak, abych riziko korupčního jednání zaměstnanců snížil.

Dealeři nabízejí trika, peníze i zájezdy

Obrovská konkurence. To je důvod, proč se farmaceutické firmy předhánějí v tom, jak motivovat lékaře, aby předepisovali právě jejich léky. Propisky, lékařské rukavice nebo trika. Ale taky peníze, fotoaparáty či zahraniční zájezdy. Podobné dárky využívají distributoři léků k tomu, aby přiměli lékaře předepisovat pacientům léky z jejich nabídky.

„Každý den k nám přijdou minimálně tři dealeři. Nabízejí svoje výrobky a taky všemožné výhody, když je pacientům předepíšeme. Třeba lékařské rukavice, špachtle do krku, odborné knihy nebo trika a ručníky,“ řekla praktická lékařka, která ordinuje v jedné z brněnských poliklinik a nepřála si zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná. Nejčastěji k ní prý chodí výrobci léků na srdce a zažívací ústrojí.

Tak jako v jiných komerčních oblastech i ve farmacii platí heslo: čím větší obchod, tím větší odměna. Někteří lékaři tvrdý konkurenční boj pořádně využívají. Brněnský lékař, který je spoluvlastníkem jednoho se soukromých zdravotnických center, mezi kolegy z oboru otevřeně mluví o tom, že prodejcům léčiv dělá slušné tržby. Kromě spousty drobností už údajně dostal fotoaparát nebo videokameru a zaplatili mu také dovolenou v zahraničí.

Mezi dalšími lékaři se netají s tím, že raději předepisuje ty léky, za které dostává odměny. I když prý nikdy nepředepisuje nic špatného, má­li volit mezi dvěma léky se stejnou účinností, tak pacientům, kteří mají dost peněz, doporučí ten, z nějž má on sám prospěch.

Ne všechny ordinace ale dary přijímají. „K nám dealeři většinou přinesou jen informační letáky a třeba propisky. Nabízeli mi už i větší věci, ale ty jsem vždycky odmítl. Nestojí mi to za případný problém,“ řekl brněnský lékař Radovan Válek.

Metody prodejců farmaceutických firem většina lékařů neodsuzuje. „V tomto oboru je obrovská konkurence. Lidé si mohou vybírat mezi stovkami různých léků a doplňků stravy. Takže je jasné, že se firmy snaží získat proti konkurenci výhodu. A já to chápu,“ vysvětlila lékařka z polikliniky. Podle ní je nepříjemné spíše to, že dealeři ubírají lékařům čas. „Snažím se s nimi vždy vyřídit všechno rychle. Někteří pak chtějí moje razítko jako důkaz, že u mě byli,“ řekla lékařka.

Boj i v lékárnách

Prodejci se snaží prosadit nejen v ordinacích, ale i v lékárnách. „Chodí k nám plno pacientů bez receptu. Potřebují různé léky a my jsme ti, které žádají o radu. Takže máme opravdu vliv na to, co se prodá. A samozřejmě jim nabízíme to, co nám přinese větší výhody,“ vysvětlila vedoucí jedné z brněnských lékáren důvod, proč ji denně navštíví více než deset dealerů. Ani ona nechtěla uvést své jméno.

Jako odměnu jí distributoři nabízejí procenta z každého prodaného balení léků. „Anebo za deset odebraných balení další dvě zdarma,“ upřesnila žena za tárou. Prodejnost léků ale neovlivňují jen lékárníci. Většina z nich totiž odebírá hlavně ty přípravky, které mají reklamu v televizi. Lidé je znají a přednostně požadují právě je.

„Na nejlepší místa pultu dáváme letáky oblíbených věcí, které lidi hodně nakupují. Třeba právě ty z televize. Nebo novinky, které jsou na trhu čerstvě,“ řekl Jiří Richter z brněnské Lékárny na Kobližné.

Autor: Zuzana Taušová

Setkali jste se někdy s tím, že vám doktor/ka nutil/a konkrétní lék?

Ano

57 %

Ne

43 %

Hlasovalo: 42

Anketa byla ukončena

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Řidič naboural do stromu a zůstal zaklíněný v autě. Na místě zemřel

Ilustrační snímek

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

AKTUALIZOVÁNO

Pro důchod do obchodu. Do projektu Pošta Partner se zapojují nové obce

Brno – Zajít si v obci pro dopis na poštu lidé z Babic nad Svitavou v posledních letech nemohli. Až začátkem září se dočkali Pošty Partner. „Chodí dost lidí, třeba pro důchod,“ popsala pracovnice babické pošty Kateřina Mackenzie. Další dvě pobočky přibyly od října v Tetčicích a Těšanech. V Brně a na Brněnsku jich je nyní sedmnáct. Někde jsou lidé spokojení, jinde si stěžují.  

Dálnici u Blučiny ve směru na Brno blokovala hromadná nehoda. Řidiči už projedou

Jižní Morava - Objízdnou trasou museli jet řidiči, kteří mířili ve čtvrtek kolem půl třetí odpoledne po dálnici D2 do Brna. Na desátém kilometru se stala dopravní nehoda čtyř aut, kvůli které byla dálnice desítky minut ve směru na Brno uzavřená. Tvořily se kolony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení