Případ se stal letos v únoru. Důvodem sporu mělo být to, že útočník své oběti dlužil peníze, které nesplácel. Následně se hájil tím, že na něj věřitel vyvíjel tlak. Svého činu lituje.

„Uvědomil si hloupost jednání a ke všemu se doznal. V útoku po bodnutí dále nepokračoval, na místě počkal na příjezd policie a spolupracoval,“ uvedl na základě předchozí výpovědi soudce Dan Krátký.

Poškozený se proti rozsudku okresního soudu odvolal hlavně z důvodu zamítnutí nároku na vyšší náhradu škody. Podle něho má obžalovaný zaplatit více než tři sta tisíc korun, ale okresní soud k této výzvě nepřihlédl. Lékařská zpráva o zranění je podle něj ovšem dostačující důkaz.

Podle státního zástupce je pak trest mírný, protože obžalovaný byl v minulosti soudně trestaný už několikrát. Poukázal na to, že dosavadní výkon trestu na něj neměl vliv, protože mu nezabránil v další trestné činnosti. Zdůraznil, že bodnul člověka do břicha a ohrozil důležité orgány. Požadoval proto nepodmíněný trest.

Svého činu obžalovaný lituje

Obhajoba oponovala žalobci tím, že nepodmíněný trest je příliš přísný a požadovala obě odvolání zamítnout. Zároveň uvedla, že obžalovaný muž odvádí dobrou práci v zaměstnání a zaplatil pobodanému přímo způsobené škody.

„Obžalovaný chápe trestný čin, ihned se snažil zmírnit následky svého chování. Jednalo se o zkratkovité jednání, hned po činu ustoupil a situaci se pokusil okamžitě řešit. Jeho jednání bylo reakcí na ústní nátlak ze strany poškozeného,“ tvrdí obhájkyně Valerie Svitavská.

Inspekce upozornila na rizikové maso v jednom z brněnských supermarketů.
Maso se salmonelou v Brně. Supermarket nabízel rizikové kuřecí řízky

Slova obhajoby doplnil i obžalovaný Pavel M. „Nechtěl jsem to udělat, doteď toho lituji a nechápu, že se to vůbec stalo. Budu se snažit uhradit veškerou škodu poškozenému a vést řádný život,“ prohlásil u soudu.

Po jeho výroku se přihlásil znovu o slovo poškozený, který Mlátilíkovo prohlášení označil za nepravdivé a projevil nespokojenost s jednáním okresního soudu.

„Když obžalovaný vypovídal v prvním líčení, tak mě nepochopitelně vykázal z místnosti. Jeho výpověď je tak z osmdesáti procent vylhaná. To, co říká, není pravda. Skutečnost je, že se se mnou nechtěl domluvit na splacení dluhu,“ reagoval u soudu poškozený.

Takto vypadá výroba tkanin ve firmě Nová Mosilana v Černovicích
Protest v textilce Nová Mosilana. Dochází nám trpělivost, vzkázali zaměstnanci

Krajský soud nakonec obě odvolání zamítl a potvrdil předchozí verdikt. „Okresní soud nepochybil, správně zohlednil okolnosti případu. Přihlédli jsme k tomu, že obžalovaný dobře pracuje, a má tak nakročeno vést řádný život, a neučinit tak ani pouhý přestupek. Pak by se trest změnil na nepodmíněný,“ upozornil soudce Krátký.

Odvolání oběti z důvodu vyšší náhrady škod soud odmítl. Mimo jiné proto, že lékařská zpráva je nedostatečný důkaz.

„Dle lékařské zprávy nelze činit závěry, není to postačující materiál. Navíc je ve zprávě hodnoceno zranění, u kterého není příčinná souvislost s případem. Musí se tak provést další vyšetření nad rámec trestního řízení,“ dodal Krátký.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnský drak dostal svítící svetr a chrlí plameny, podívejte se

Zdroj: Deník/Robin Fajmon