Čtěte související články v pravém sloupci

Černožluté nálepky s protiislámským poselstvím zaplnily v noci na neděli desítky sloupů brněnského veřejného osvětlení. Nejvíce jich je ve Vídeňské ulici, kde stojí mešita brněnských muslimů.

K nelegálnímu výlepu se zatím nikdo nepřihlásil. Schvaluje ho ale Národní strana, která proti islámu dlouhodobě bojuje. „Nemůžeme potvrdit autorství, ale výlep schvalujeme. Podobné akce jsou ostatně součástí naší kampaně,“ řekla předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, která se v neděl vrátila z protiislámského mítinku v Kolíně nad Rýnem.

Stejné nálepky jako v Brně se v minulých dnech objevily i v jiných městech republiky. Autoři na nich citují část koránu, která je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod. „Národní straně, která je velmi nacionalisticky zaměřená, na rozdíl od jiných stran islám vyloženě vadí,“ řekl brněnský politolog Martin Bastl. O autorství nechce spekulovat, ale podle něj by mohly být dílem Národní strany.

Členové brněnské muslimské komunity se konfrontaci koránu s listinou práv brání. Mimo jiné proto, že texty od sebe dělí 1300 let. „Myslím, že za tím stojí jednotlivci nebo skupinoví sympatizanti Národní strany. Pro ty je boj proti islamismu celoživotním programem,“ domnívá se Lukáš Lhoťan z brněnské pobočky Libertas Independent Agency. „Je to černý výlep. Takže pokud by se k němu přihlásila nějaká strana, měla by asi velký problém,“ dodal.

Předsedu celorepublikových i brněnských muslimů Muneeba Hassana Alrawiho nálepky nijak zvlášť nepohoršily. „Není to nic nového, že někdo dává do souvislosti tyto dva dokumenty. Je toho plný internet. Lidé by to ovšem měli ignorovat, protože citace jsou úplně vytržené z kontextu,“ vysvětlil Alrawi.

Nová vlna xenofobie naopak překvapila brněnské strážníky. Tolik rasistických plakátu, samolepek a posprejovaných zdí prý ve městě nikdy nebylo. „Většinou s tím ale nedokážeme nic dělat. Pachatel se totiž hledá těžko,“ řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková a dodala, že odstraňování nápisů a výlepu má na starosti příslušná radnice.

Tou je v případě žlutočerných nálepek Brno­střed. „Prvně nás někdo na výlep musí upozornit. Potom na místo pošleme úklidové čety, které všechno co nejrychleji odstraní,“ řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burian.

Politologové se shodují, že za akcí mohou stát také blížící se volby do europarlamentu. „Lidé se začínají více zajímat o mezinárodní témata. To je příležitost pro nacionalisty, kteří chtějí své názory zviditelnit. Ukazuje se ale, že většina českých voličů problém s muslimy nemá,“ řekl brněnský politolog Miroslav Mareš. Podle něj nálepky nijak nezvyšují hrozbu teroristických útoků na město. „Brno podle mého názoru není podstatným cílem pro globální teroristické sítě. A čeští muslimové navíc nejsou radikální,“ řekl Mareš.

Na posílení bezpečnosti ve městě se policisté nijak nepřipravují. Nepředpokládají, že by se Brno mohlo stát terčem útoku. Zatím ani neví, jestli budou výlep žlutočerných samolepek řešit. „Zatím netuším, jestli někdo proti této akci podal oznámení. A o hrozbách spojených s možným teroristickým útokem nechci vůbec spekulovat,“ řekl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Podobný případ nelegálního výlepu vyšetřovali policisté v loňském roce. Desítky plakátů s karikaturou islámského proroka Mohameda a nápisem Svoboda není zadarmo zaplavily v březnu brněnské ulice. Dosud se k tomu nikdo nepřiznal, ale podle všeho je to dílo nacionalistů.

V neděli brněnští muslimové dokončili opravu fasády své mešity. Přetřeli na ní zbytky nápisu Stop! Islám ne, který tam loni v říjnu nasprejoval žlutou barvou neznámý vandal. Podobné útoky mířící na mešitu nejsou žádnou výjimkou.

Nedávno si jeden ze sousedů všiml, že se v okolí mešity pohybují za tmy divní lidé. Když k nim přišel, začali utíkat pryč. A v ruce prý měli něco, co vypadalo jako spreje na fasády. Všechno druhý den nahlásil správci mešity, který požádal policii o zvýšenou ostrahu. „Nechci říkat, jak často tam naše hlídky jezdí. Mohlo by to být ku škodě věci,“ řekl policejní mluvčí Malášek.