Pokuta je pravomocná. „Společnost Globus se neodvolala. Tím pádem ztratila možnost bránit se soudně," potvrdil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Na místo, kde tankuje naftu, si pro příště dá pozor třeba Daniel Místecký z Brna. „Občas jsem tam zajel, protože většinou měli levnější naftu než jiné benzinky. Šlo poznat, že auto nechce jet tak dobře, jako kdybych nabral kvalitnější naftu, ale ničeho jiného jsem si nevšiml. Po tomhle už tam nepojedu,“ zamyslel se.

Policisté společně se záchranáři pomohli řidiči, kterou kvůli zdravotním problémům boural v Jedovnické ulici v Brně.
VIDEO: Boj o život v Jedovnické ulici v Brně, oživovali řidiče po nehodě

Na provinění Globusu i pokutu upozornil web Kverulant.org. Inspektoři odebrali vzorky na samoobslužné čerpací stanici Globus-tankomat v brněnské Hradecké ulici třikrát. Dne 21. září 2022 nevyhovělo dražší prémiové palivo diesel plus v ukazateli oxidační stabilita motorové nafty, podobně i vzorek z 23. září.

Vůbec nejhůř dopadla zkouška u vzorků nafty odebraných 27. září 2022. V jednom případě to bylo 321 gramů na metr krychlový a v druhém dokonce 354, tedy více než desetkrát více než povoluje norma. Podle Česká obchodní inspekce Globus takto vysoce závadné nafty prodal přinejmenším 13 789 litrů. „To je pro představu zhruba třičtvrtě objemu automobilové cisterny,“ sdělil ředitel Kverulant.org Vojtěch Razima.

Rušení poboček České pošty. Ilustrační snímek.
Česká pošta a plány na rušení poboček. V Brně jich má zmizet rovných dvanáct

Podle mluvčí Globusu Anety Turnovské je Česká obchodní inspekce o problému informovala až při druhém kontrolním odběru. „Na tuto situaci jsme ihned reagovali. V pobočce byl zastaven provoz, došlo k vyčerpání a odvozu nevyhovujícího produktu, vyčištění nádrže a závozu nového produktu, který prošel kontrolou akreditované společnosti. Chceme ujistit zákazníky, že se jednalo o ojedinělý případ a ve všech našich čerpacích stanicích mohou čerpat pouze kvalitní pohonné hmoty," sdělila v odpovědi pro Deník.

Turnovská také zdůraznila, že nešlo o pochybení společnosti Globus, ale jejich dodavatele pohonných hmot. „Ten svou chybu uznal. Přestože se jednalo o pochybení našeho dodavatele, pokutu uhradíme. Dodavatel nám následně na základě dohody tyto vynaložené peníze vykompenzuje," doplnila mluvčí Globusu.

Parkovací dům bude mít ve dvou podzemních a čtyřech nadzemních podlažích celkem 411 parkovacích míst, dalších 212 přinese venkovní plocha.
VIDEO: Nová šance pro řidiče v Brně, u Veveří začala stavba parkovacího domu

Že potíže s palivem řetězec už odstranil, potvrdil ČTK i ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu České obchodní inspekce Karel Havlíček.

V roce 2022 odebrala Česká obchodní inspekce na čerpacích stanicích v celé České republice 2 545 vzorků pohonných hmot a stanoveným požadavkům nevyhovělo osmnáct vzorků, tedy necelé procento. V porovnání s rokem 2021 nedošlo k zásadním změnám. V roce 2021 z 2 611 vzorků pohonných hmot nevyhovělo stanoveným požadavkům devatenáct vzorků.