"Cítíme se vážně ohrožení, protože výhrůžky se z internetu přesunuly na místo, kde se shromažďují stovky muslimů včetně rodin a dětí. Nejde jen o vandalismus, ale o přímou výhrůžku zabitím, což ve světle nedávných útoků na mešity ve světě vnímáme velmi vážně," říká šéf brněnských muslimů Muneeb Hassan Alrawi.

Případem se zabývají policisté. „Od pátečního odpoledne vyšetřujeme poničení fasády mešity výhružným nápisem. Případ jsme zadokumentovali a zjišťujeme informace, které by nás mohli dovést k pachateli,“ řekl v sobotu Deníku Rovnost policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Odhadem osm desítek sympatizantů protiislámského hnutí Martina Konvičky se sešlo v úterý odpoledne před brněnskou mešitou ve Vídeňské ulici.
Odpůrci islámu se sešli před brněnskou mešitou. Dívky se promenovaly téměř nahé

Nynější útok podle experta na extremismus Miroslava Mareše nemá přímou vazbu na nynější íránskoamerický spor. „Je otázka, kdy se tam nápis přesně objevil. Objevili ho v pátek ráno, a to bylo ještě před hlavním vyhrocením sporu. Jde o pokračování dlouholeté kampaně, která se proti brněnské mešitě podobnými prostředky vede. Několikrát byla postříkaná, poškozená, byly tam položené vepřové zbytky a podobně,“ řekl Mareš.

Andrej Babiš.
Vyhrožovat vyznavačům islámu smrtí? Nepřijatelné, říká Babiš

Brněnská mešita se stala terčem vandalů už několikrát. V listopadu 2015 muž a žena polili fasádu, dveře a okno motorovým olejem. Policisté případ nakonec odložili. O tři měsíce dříve neznámí útočníci rozbili železnými tyčemi dvě okna budovy, kde se schází muslimové v Brně.

Ilustrační foto.
Cíl nového územního plánu Brna je jasný: hlavně stavět byty

V listopadu 2016 zase někdo dal před mešitu tašku s prasečí hlavou. Muslimové považují vepřové maso za nečisté.